— Emre Saraçoğlu's Blog Site

Nikon D90 Türkçe Kullanma Kılavuzu (Resimli Anlatim)

Son Güncelleme: 13 Kasım 2011
Shutter Sayınısı Öğrenme E-Posta adresime gelen, Nikon ait soruların cogu ne kadar çekim yapildigini ögrenme ile ilgili.. Artık buraya not düşmeye karar verdim bu nedenle.Nikon makinalarındaki shotter sayısını en son çekmiş oldugunuz fotoğraf karesi ile anlayabilirsiniz. Onun için aşagida download linkini verdigim yazılımı indirin. En son çekilen fotoğrafi yazılıma yükleyin ve yukaridaki menuden “Manufacturer Notes” seçenegine tıklayınız. Daha sonra verilen bilgilerden ‘Shutter ‘ kısmını bulun. Shutter yazısının karşisindaki sayi ise sizin Shutter sayınızdır.

Programi indirmek için tıklayınız (PhotoME)

Nikon D90 Resmi Türkçe Kullanma Kılavuzu PDF indirmek için tıklayınız.

Nikon D90 Resmi İngilizce Kullanma Kılavuzu PDF indirmek için tıklayınız.

Ayrıca Nikon D90 Kenrockwell’in Kullanma Kılavuzunu indirmek için tiklayınız.

Bölüm 1: Giriş
Bölüm 2: Ön Düğmeler
Bölüm 3: Üst Düğmeler
Bölüm 4: Arka Düğmeler
Bölüm 5: Menü Ayarları – Playback Menu
Bölüm 6: Shooting Menu
Bölüm 7: Custom Setting Menu
Bölüm 8: Setup Menu
Bölüm 9: Retouch Menu ve My Menu

 

Bölüm 1: Giriş

Uyarı! Nikon D90 ayarlarında b4 Fine tune optimal exposure ayarını kesinlikle yapmayın! Bu ayarı yaparsanız makinenizin poz ayarını bozarsınız. Bu ayar ile ilgili detaylar menü ayarları kısımda yazılacak lütfen oradan okuyun.

Bu yazıda Nikon D90 ile ilgili kullanım bilgilerini düğme yerlerini ve ayarların ne işe yaradığını Türkçe olarak bulacaksınız. Düğme ve ayar isimleri Türkçesi olmadığı ya da üzerinde yazılanlar Türkçe olmadığı için İngilizce orijinali gibi yazılacaktır. Yazının sonunda Nikon D90 fotoğraf makinenizi tam performansı ile kullanabileceksiniz.

Eğer Nikon D300 almayı düşünüyorsanız benim tavsiyem unutun ve Nikon D90 alın. Bir dijital makinenin kullanım ömrü en fazla 5 yıldır. 5 yıl içinde 5 yeni model çıkar siz istemeseniz de yenisini almak zorunda kalırsınız. Ben eski Zenit makinemi hala kullanabiliyorum ama Nikon D70s ten sonra o kadar çok yenilik geldi ki artık kullanmanın bir anlamı kalmadı. O kadar parayı pahalı makineye verip birkaç yıl sonra yarı fiyata satıldığını görmek hiç hoşuma gitmiyor. O nedenle hep orta seviye dijital makineleri tercih ediyorum.

Nikon D90 ön ayarlar

Standart fabrika ayarlarının genelde bütün çekimler için uygundur. Belirli koşullarda bazı ayarları değiştirerek değişik sonuçlar elde edersiniz bunun için makinenin ayarlarını iyice hâkim olmanız gerekir. Makinenizi kullanmaya başlamadan önce ayarlarınızın değişmediğinden ve kartınızın bozuk olmadığından emin olmanız gerekiyor. Bunun için önce kartınıza nasıl format atacağınızdan başlıyorum.

Format:

Kartınızı formatlamanız içindeki bütün bilgilerin silinmesine ve kaybolmasına neden olur. Formattan önce kartınızın içindeki bilgileri yedeklediğinizden emin olun! Deklanşörün yanında ve vizörün solunda kırmızı yazıyla format yazan çöp düğmesi ve ölçüm düğmesine aynı anda basarsanız ekranda for yazısı yanıp sönmeye başlayacaktır. Aynı işlemi tekrar yaptığınızda format başlayacaktır. Kart formatlanırken ekranda sayaç kısmında for yazısını göreceksiniz. Ayrıca kart ışığı yanacak işlem bitene kadar makinenizin pilini ve kartını çıkarmayın!

Reset

Makinenizi fabrika ayarlarına geri çevirmek için deklanşörün yanında bulunan yeşil noktalı AF ve +/- düğmelerine aynı anda basıp basılı tutun. Bu ayarın yaptığınız bütün size özel ayarları sileceğini unutmayın.

Kalite

Ben resim kalitesini ve boyutunu her zaman en üstte tutuyorum L jpg+Raw. Genelde işime yarayan jpeg formatı oluyor ama yinede ikisini de aynı kaydedebiliyorsam ikisini birden seçip arşivliyorum. Siz kartınızın büyüklüğüne ve ihtiyacınıza göre istediğiniz boy ve kaliteyi seçebilirsiniz.

Qual düğmesini basılı tutup ön ve arka yuvarlak kontrol tekerleğini çevirerek kaliteyi ve formatı ayarlayabilirsiniz. Ön kontrol düğmesi büyüklüğü arka ise formatı ayarlar.

ASA / ISO Ayarı

Ben ASA ayarını ayarlayabildiğim kadar düşük ayarlamaya çalışıyorum. Tabi ışığa göre mümkün olabilirse. 200 Asa normalde işinizi görecektir birçok ışık ortamına uygundur. Ayrıca otomatik ayarlamanızda da bir sorun çıkmıyor Nikon D90 otomatik ASA ayarını tam gerektiği gibi yapıyor. Otomatik ayar işinizi daha kolaylaştıracaktır.

Beyaz Ayarı

Beyaz ayarı fotoğraf üzerinde renkleri ayarlamanıza yarar ve bu nedenle çok önemlidir. Yanlış ayar seçmeniz durumunda istenmeyen renkler elde edersiniz. Eğer beyaz ayarını tam olarak kavrayamamışsanız bu ayarı da otomatikte bırakmanız en kolay çözümdür. Değiştirmek istediğinizde sadece WB düğmesine basın ve ön kontrol tekerleğini çevirin. A sıcak renkler B soğuk renkler oluşturur. LCD de çektiğiniz resme bakıp ona göre hangi ayarı seçmek istiyorsanız seçin ve çektiğiniz resmin istediğiniz renkte olup olmadığına tekrar bakın. Ben genelde otomatik kullanıyorum. Wb düğmesine basıp arka ayar tekerleğini çevirdiğinizde ise güneş, gölge, bulut gibi ayarlara ulaşabilirisiniz.

Buraya kadar yazılanlar makinenizi hemen kullanabilmeniz için gerekli ayarları içeriyor. Buradan sonra makineniz için gerekli olan bütün detaylar yazılacak.

 

Bölüm 2: Ön Düğmeler

nikon-d90-on-02

nikon-d90-on-01

15 Ön ayar tekerleği

Bu tekerlek birçok ayarı yaparken değişik fonksiyonlara sahip oluyor. Nikon buna Türkçe ne diyor bilmiyorum ben ön ayar tekerleği diye yazdım. Normal durumlarda obüratör ayarını değiştirmeye yarıyor.

16 FN düğmesi

Bu düğmeyi programlayarak istediğiniz ayarı parmağınızın ucuna getiriyorsunuz. Mükemmel kullanım kolaylığı sağlıyor.

17 DOF düğmesi

Bu düğmeye bastığınızda aynın yukarı kalkmasına ve sizin net alan derinliğini görmenizi sağlıyor.

14 Işık

Bu lamba karanlık ortamlarda makinenizin ölçüm yapmasına yardımcı oluyor.

2 Flaş

Bu düğmeye bastığınızda flaş açılır. Basılı tutup ön ayar tekerleğini çevirerek flaş gücünü arttırıp azaltabilirsiniz. Aynı şekilde arka ayar tekerleğini çevirirseniz flaş eşleme ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Normal

Ekranda flaş bölümü boş görünür. Flaşı normal ayarlar.

Kırmızı Göz

Flaş bölümünde göz işareti görünür. Flaşı önceden birkaç kez çakarak gözlerin kırmızı görünmesine engel olur ama fotoğrafı geç çekip bazı önemli pozları kaçırmanıza da neden olur.

Slow (Yavaş)

Ekranda slow yazar. Perdenin yeterli ışığı alana kadar açık kalmasını sağlar. Birçok dergide gördüğünüz iç mekân çekimleri genelde bu ayarda yapılır.

Kırmızı göz slow

Kırmızı göz ve slow ayarının birlikte kullanılmasını sağlar.

Rear

Flaşın perde kapanırken kapanmasını sağlar. Bu yöntemle hareketi flaşla dondurduğunuz konunun arkasında bırakırsınız.

5 Bkt (Bracketing)

Verdiğiniz ayara göre deklanşöre bir basışta üç ayrı fotoğraf çekmeye yarar. Zor ışık şartlarında çekilen fotoğraflardan en az birinin doğru pozlanmasını garantiye almak için kullanılır. Filmli makinelerde daha çok işe yarar. Ayrıca bu ayarı HDR çekimlerinde de kullanabilirsiniz.

7 Lens ayırma düğmesi

Lensi makineden çıkarmaya yarar.

8 Auto Manuel Fokus

Netlik ayarını otomatik ya da elle yapmak için kullanılır.

 

Bölüm 3: Üst Düğmeler

 

nikon-d90-ust-01

1 Mode seçici

Otomatik manuel ya da ön seçimli modlardan birini seçmenize yarar.

Auto otomatik ve flaş işaretli olan flaşsız otomatik.

Bu iki ayar makinenizi 100 liralık bas çek makineye çevirir.

P

Program modu da aslında otomatiktir ama size değişiklik yapma imkânı sağlar. İstediğiniz zaman ayarı değiştirip çekebilirsiniz.

S

Enstantane öncelikli ayar. Enstantaneyi değiştirerek diyaframı otomatik bulmanızı sağlar. Eğer bir şelaleyi çekiyorsanız ve suyun bembeyaz çıkmasını istiyorsanız. Ya da tam tersi dondurmak istiyorsanız bu ayarı kullanmanız gerekiyor.

A

Diyafram öncelikli makineniz olur. Diyaframı değiştirerek enstantaneyi otomatik bulursunuz. Öndeki adam net çıksın arka plan dağılsın istiyorsanız bu ayarı kullanacaksınız.

M

Bu ayar diyafram enstantane gibi ayarların hepsini kendinizin elle ayarlamasını sağlar istediğiniz kombinasyonu ışığınıza göre verebilirsiniz. Özellikle gece çekimlerinde ben bu ayarı kullanıyorum. Bu ayar size makinenizi kullandığınızı hissettirir. Mümkün olduğu kadar bu ayarda çekmeniz istediğiniz sonucu daha iyi elde etmenizi sağlar.

Resimli modlar

Bu ayarlar daha önce seçilmiş otomatik ayarlardır pek kullanmıyorum. Diğer ayarların ne işe yaradıklarını öğrendiğinizde siz de ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz. Åžapkalı bayan ayarını potre çekimlerinde koşan sporcuyu spor çekinlerinde kullanabilirsiniz.

8 Poz denge ayarı

Pozlamayı dengelemenize yardımcı olur. Işığı daha karanlık daha aydınlık yapmanızı sağlar. Çektiğiniz fotoğraf eğer istediğiniz sonucu vermiyorsa bu ayarı kullanarak daha koyu daha açık yapabilirsiniz. Birçok yerde mükemmel sonuçlar verir. En çok değiştirdiğim ayarlardan biri de bu ayardır.

6 açma kapama düğmesi

Bu düğme açma kapamanın yanında sağa doğru çektiğinizde ekran ışığını açar. Nikon D90 ı aslında kapatmanıza gerek yoktur belli bir süre sonra otomatik kapanır. Eğer pil sorununuz yoksa ve önemli bir fotoğrafı bekliyorsanız kapatmadan bekleyin. Deklanşöre bastığınızda kendiliğinden açılacaktır.

9 Ölçüm modu seçme düğmesi

Bu düğme Nikon D90 ölçüm ayarlarını seçmenize yardımcı olur. Üç ayrı ölçüm arasında seçim yapabilirsiniz. Düğme üzerindeki şekille aynı olan matrix ölçüm modudur. Nokta işreti spot ölçüm tek bir noktaya ölçüm yapmanıza olanak verir. Nokta etrafında paranteze benzer işaretli olan ise merkezi ağırlıklı ölçüm ayarıdır. Matriks her zaman kullandığım ayardır. Diğer iki ayarı eğer tek bir noktaya ölçüm yapmak istersem çok nadir kullanıyorum. Aslında diğer iki ayara pek gerekte yok matrix Nikonu Nikon yapan özelliklerden biri.

10 Hız ayar düğmesi

Saniyede kaç kare çekeceğinizi buradan ayarlayabilirsiniz. S her basışta tek kare L menüden ayarlanabilinir en fazla saniyede 4 kare H saniyede 4,5 kare fotoğraf çeker. Saate benzeyen işaret geri sayım yapıp otomatik çekmeye yarıyor. Yanında olan uzaktan kumanda ise uzağa gidip kumandaya basıp geri sayımı oradan başlatmanıza. Tek başına kumanda işareti ise benim en sevdiğim özelliklerden birisi makinenizi uzaktan kumanda ve uygun programla cep telefonu ile kontrol etmeye yarıyor. Kablo ve pahalı ekipmanlar kullanmadan gece çekimlerini de yine bu kumandayla yapıyorsunuz.

11 Auto Fokus

Otomatik netlik ayarınızın ne şekilde yapılması gerektiğini ayarlamanıza yardımcı olur. AF-S ayarında deklanşöre bastığınızda elinizi çekip tekrar basana kadar fokusu kilitler. AF-C ayarında ise hareket eden nesneye devamlı Fokus yapar. Örneğin uçan bir kuşun fotoğraflarını bu ayarla çekebilirsiniz. Kuş pozisyon değiştikçe Nikon D90 otomatik netleme yapar. AF-A bu iki ayar arasında konuya göre otomatik seçim yapar. Nikon D90 bu konuda baya iyi çalışıyor o nedenle AF-A ayarında bırakmanızda hiçbir sorun yok. Makine kendisi duruma göre değerlendirme yapıp eğer hareket eden bir şey varsa netlemeyi yapacaktır.

12 Üst LCD Ekran

Bu ekrandaki ayarları aslında arkada bulunan LCD ekrandan daha ayrıntılı görebildiğinizden fazla gereksinim duymayacaksınız. Nikon en son kaç kare kaldığını biraz değişik bir yöntemle gösteriyor. Nikon D90 LCD de kare sayısı bölümü için sadece üç basamak bulunduruyor. Bu büyük kapasiteli kartların kapasitelerini gösterirken birçok kullanıcı tarafından sorun olarak algılanıyor. Aslında her hangi bir sorun yok sadece 999’dan sonra 1000 gösteremediği için ayrıca her seferinde kart kapasitesini hesaplamak işlemciye yük bindireceği için basit bir forma sokulmuş. Eğer kartın kapasitesi 1000 den fazla ise sayı bin ve 100’e yuvarlanarak gösteriliyor. Örneğin eğer kart kapasitesi 1565 ise ekranda 1.5 k göreceksiniz. Buradan aynı büyüklükleri kullanarak 100 kare çekerseniz 1.4 olarak gösterilecektir. Karşılaşacağınız tek sorun tam kare sayısını kesin olarak görememek. Yani 1560 ile 1565 aynı 1.5 olarak görünecektir. Noktadan sonraki sayı yüzer yüzer bine kadar inecek daha sonra tek kare olarak saymaya başlayacak.

13 Arka ayar tekerleği

Normal durumda enstantaneyi değiştirmenizi sağlar. Diğer düğmelerle kullanılınca fonksiyonu değişir.

 

Bölüm 4: Arka Düğmeler

 

nikon-d90-arka-01

3 Çöp

İşinize yaramayan resimleri silip kartınızı boşaltır. Bir kere bastığınızda eminmisiniz diye sorar ikinci basışınızda ekranda görünen fotoğrafı siler.

Play

Bu düğme eski kasetçalarlardaki play düğmesine benziyor. Çektiğiniz fotoğrafları ekranda gösterir.

6 Menu

Menüyü açmanızı sağlar menü detayları ilerleyen sayfalarda ayrıntıları ile yazılacak. Oradan okuyabilirsiniz.

7 anahtar WB işaretli düğme

Menü içinde gezerken soru işareti bulunan menülerde bu düğmeye basarsanız yardımı açar. Resimleri açtığınızda basarsanız seçtiğiniz fotoğrafı yanlışlıkla silinmemesi için kilitler.

Wb ayarı bu düğmenin en önemli özelliğidir. Giriş kısmında özet olarak geçtiğimiz beyaz ayarlarını bu düğme ile değiştirebilirsiniz. Ayarı değiştirmek için wb düğmesini basılı tutup arka ayar tekerleğini çevirmeniz gerekiyor. Film kullandığımız yıllarda birçok filmi yanımızda bulundurmamız gerekiyordu ışığa göre. Örneğin sarı ışık veren ampullerin aydınlattığı ortamda tungsten film kullanmak gerekiyordu ki doğru renkleri elde edelim. Bunun yanında birde bu film kombinasyonlarının ASA larını bulundurmak gerekiyordu. Yani eğer bir yerde ışığı ve ışığın şiddetini bilmiyorsanız oraya fotoğraf çekmeye gözü kapalı gitmeniz gerekiyordu. Yanınızda hangi filmi bulunduracağınızı tahmin edemezdiniz bütün filmleri yanınıza almanıza da imkân yoktu. İşte dijital filmi bitirirken filme karşı getirdiği en önemli avantajlardan biri beyaz ayarı ve ASA ayarı. Bir fotoğraf makinesinde ne kadar çok beyaz ayarı ve ASA ayarı varsa o bu kadar filmi yanınızda taşıyorsunuz anlamına gelir.

A

Beyaz ayarını otomatik seçer.

Ampul

Tungsten ışık kaynağında çekim için.

Floresan

Floresan ışık kaynağında çekim için.

Güneş

Gün ışığında çekim yaparken.

Flaş

Flaşlı çekimlerde

Bulut

Bulutlu ortamlarda. Ben genelde bu ayarı kullanıyorum resimler daha sıcak sarı bir renkte çıkıyor. Daha sarı istediğimde eskiden gölgeyi seçiyordum ama biraz daha altta görebileceğiniz gibi Nikon D90 da ışığın sıcaklığını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. O nedenle genelde orayı kullanıyorum.

Ev işareti

Gölge de çekim yapıyorsanız kullanabilirsiniz. Normal ışık kaynağında çok sarı veriyor.

K

Yukarda bahsettiğim benim favorim. Işığın sıcaklığını kaç Kelvin istiyorsanız ona göre ayarlayabiliyorsunuz.

Pre

Bu ayarda Kodak gri kâğıt ya da başka bir beyaz objeden ölçüm alıp tam beyaz ayarını yapabilirsiniz.

Ölçümünü alacağınız kâğıdı hazırladıktan sonra beyaz ayarını pre ye getirin ve düğmeyi bırakın daha sonra tekrar wb düğmesine basıp basılı tutun pre yanıp sönmeye başlayacaktır. Wb düğmesini bırakın makinenizi kâğıdınıza tutup fotoğrafını çekin. Eğer gd yazıyorsa bu ayarın bittiği anlamına geliyor. Ng yazıyorsa aynı işlemi bir daha yapmanız gerekiyor. 5 ayrı ölçümü hafızada saklaya bilirsiniz.

Beyaz ince ayarı

Bu ayarı wb düğmesini basılı tutup ön ayar düğmesini çevirerek yapabilirsiniz. Eğer çektiğiniz fotoğrafın rengini beğenmiyorsanız daha sarı ya da daha mavi istiyorsanız bu istediğiniz ayarı bulana kadar bu seçimler arasında deneme yapın. A daha sarı B daha mavi renk verir. 0 normal ayara çevirir.

8 ISO – büyüteç

Eğer resim menüsünde bu düğmeye basarsanız sırasıyla fotoğrafları ekranda 9 tane, 25 tane ya da takvimli görebilirsiniz.

Çekim pozisyonunda bu düğme ASA ayarı yapmanıza yardımcı olur. Basılı tutup arka tekerlek ayarıyla istediğiniz ASA yı seçin. H+1.0. 6400 ASA , L-1.0 ise 100 ASAdır. Nikon ne diye bunlara normal herkesin bildiği numaraları vermedi bilmiyorum.

9 QUAL + büyüteç

Resimlerin ekranda daha büyük görünmesini sağlamak için kullanılır.

Çekim modunda resim boyutunu ve formatını ayarlamaya yardımcı olur. Basılı tutup ön ve arka tekerlekleri çevirerek istediğiniz formatı ve büyüklüğü ayarlayabilirsiniz. Ben her zaman en büyük boyutu ve her iki formatı seçiyorum. Sizin içinde yer ve transfer için zaman sorunu yoksa en büyük boyutta ve Raw+jpg iki formattı birlikte ayarlamanızı tavsiye ederim. İlerde hangi formatın işinize yarayacağını şimdiden bilemezsiniz. Raw bir nevi dijital fotoğrafın negatifidir. Direk sensörden aldığı görüntüyü sıkıştırmadan saklar. Olumsuz yönleri bir standardı olmayışıdır bütün firmalar değişik işlem ve programlar kullanırlar. Hatta aynı firmanın ayrı model makineleri ayrı raw formatında kayıt yapar bir birlerinin çektikleri fotoğrafları desteklemezler. Bu nedenle kaliteden ödün vermeden raw formatı ve her yerde kullanabileceğiniz jpg formatı bir arada saklamak daha mantıklı görünüyor.

10 diopter ayarı

Bu ayarın daha doğru söyle nimi göz ayarıdır. Herkesin gözü farklı görür askerlik yapanlar bunu silahların göz ayarı yapılırken öğrenirler. Her silah kullananın gözüne göre ayarlanır. Fotoğraf makineleri de aynı şekilde sizin gözünüze göre ayarlanabilsin diye bu ayarı bulundururlar. Vizörden bakın net görene kadar bu ayarı sağa sola çevirin.

11 AE-L/AF-L

Bu düğme çekim yaparken pozlamayı kilitlemenize yarıyor. Menüden bu düğmenin fonksiyonunu değiştirebilirsiniz o nedenle detaylar orda yazılacak.

12 Lv

Canlı görüntü düğmesi ya da bu düğmeye naklen yayın da diyebiliriz. Tamam, herkes gibi ön izleme diyelim. Lv düğmesi bastığınızda aynayı kaldırır ve görüntünün LCD den görünmesini sağlar. Nikon D90 bu özelliği benzer özelliği olan makinelere göre daha hızlı ve kolay çalışıyor. Lv açık durumda ok düğmesine basarsanız video film çekmeye başlarsınız.

13 Multi seçici

Bir nevi makinenizin ok düğmesi ile birlikte faresi konumunda. Resimler arasında geçiş seçim ve benzeri bütün ayarları bu düğme yardımı ile yapabilirsiniz.

14 ok

Seçimleri onaylar

16 Fokus seçici kilidi

Aslında bu düğme Multi seçiciyi kilitler. Böylece Fokus noktasının değişmesine engel olur.

18 info

İnfo düğmesi bir kere bastığınızda LCD ekranda ayarları görüntüler. İkinci basışınızda ise ayarları seçip değiştirebilirsiniz.

 

Bölüm 5: Menü Ayarları – Playback Menu

 

nikon-d90-playback-menu

Bu menüde silme, dosya ayarları, yazma ve ekran görüntü ayarları gibi ayarlar bulunur.

1 Delete

Daha önce çöp düğmesine basarak yaptığınız silme işlemini daha ayrıntılı yapmanıza yardım olur. Girdiğinizde üç ayrı fonksiyonla karşılaşacaksınız. Selected resimleri tek tek seçip toplu halde silmenizi sağlar. Select date belli bir tarihteki resimleri toplu olarak siler. All kartta bulunan bütün resimleri siler.

2 Playback folder

Buradan LCD ekranda hangi klasör içindeki resimleri listelemek istiyorsanız o ayarı yapabilirsiniz. İki seçenek görünür. Current geçerli olan klasör içindeki resimleri listeler. All kartta bulunan bütün klasörler içindeki resimleri listeler. Bu ayarın yardımcı ayarı Sooting menü de bulunan Active folder seçeneğidir. Oradan istediğiniz isimde klasör oluşturup geçerli klasör olarak ayarlaya bilirsiniz. Bu sayede gizlemek istediğiniz fotoğrafları belirli klasör içinde tutup ekranda listelenmesine engel olabilirsiniz.

3 Hide image

Yukarda gizlemek istediğiniz fotoğrafları klasör olarak değil tek tek saklamak için kullanabilirsiniz. Ya da ikisini birlikte yapıp bulunmasını daha zor bir hale getirebilirsiniz. Üç seçenek bulunmaktadır. Select/set fotoğrafları teker teker seçip gizlemenize, Select date tarihe göre seçime ve all deselect all? Seçimleri tamamen yapmaya ya da kaldırmaya yarar.

4 Display mode

Bu seçenek ekranda göreceğiniz yardımcı resim ayarlarını seçmenizi sağlar. Bu menü içinde en önemli seçeneklerden biridir. Buradan çektiğiniz fotoğrafın ekran da gösterilirken hangi ayarlarla gösterilmemesi gerektiğini seçebilirsiniz. Örneğin histogram menü seçenekleri arasında olsun ya da olmasın gibi. 4 seçenek vardır.

Done yaptığınız seçimi onaylar. Ayarlarınızı yaptıktan sonra bunu seçmezseniz ayarlar hafızaya alınmaz. Baştan bir daha yapmanız gerekir.

Highlights resimde parlama olan yerleri yanıp sönerek gösterir bu şekilde aşırı Pozlama yaptığınız bölgeleri görüp ayarlarınızı değiştirip fotoğrafı tekrar çekebilirsiniz.

RGB Histogram renk ve pozlamayı grafikler yardımıyla gösterir. Işık renk ve bütün bilgileri grafiklerle görüp gerekli ayarlamaları yapmanıza yardımcı olur.

Data Çektiğiniz fotoğrafla ilgili bütün bilgileri birkaç sayfa olarak görebilirsiniz. Diyafram enstantane değeri vb.

Ben bütün bu seçenekleri açık tutuyorum istediğim zaman Multi seçici düğme ile istediğim ayara bakıyorum kapalı tutmam için hiçbir sebep yok bir tek resimler arasında gezinirken bazen yanlış tuşa basıp bunların içinde dolaşmak hoş olmuyor.

5 Image review

Bu seçenek fotoğrafı çektikten sonra LCD ekranda görünüp görünmemesi için yapılan ayardır. On konumunda her çektiğiniz fotoğraf LCD ekranda görünür. Ben devamlı açık tutuyorum çektiğiniz fotoğrafı anında görebilmeniz dijital makinelerin en büyük avantajlarından biri olduğuna göre bu avantajı kapatmak bana anlamsız geliyor. Piliniz zayıflamış bitmek üzere ise bu ayarı kapatmanız biraz daha fazla fotoğraf çekmenize yardımcı olur. Ben kullandığım Nikonlarda hiçbir zaman pil sorunu yaşamadım. Sadece D300 modelinde sorun var o da güncelleme ile gideriliyor.

6 Rotate tall

Eğer setup menüde Auto rotate i açık seçmişseniz bu seçenek fotoğrafın LCD de yatay mı dikey mi görünmesi gerektiğini ayarlar. On konumunda ekranda resim küçük dikey olarak görünür. Off konumunda ise resim yatay olarak ekranı kaplar. Bilgisayarda fotoğrafları açarken kullandığınız programın fotoğrafın dikey ya da yatay çekildiğini otomatik anlamasını istorsanız ve LCD ekranda küçük resim görmek istemiyorsanız bu Off kapalı konuma alın ve setup menüden auto rotatei açın.

7 Picmotion

Nikon D90 ın eğlenceli bölümü bu seçenekte gizli. Çektiğiniz fotoğrafları arka planda müzikler ön planda resimler oradan oraya kaysın istiyorsanız yani slâyt gösterisi düzenlemek istiyorsanız bu seçenek size göre. Dört seçenek mevcut Start başlatma Select pictures hangi resimlerin seçileceği Background music arka plan müziğini Effects ise hangi efektin kullanılacağını ayarlar. Çektiğiniz fotoğraflar sizi yormaya başladı biraz dinlenip eğlenmek ve yanınızda fotoğraf çektiğiniz sürede canı sıkılarak bekleyen arkadaşınız varsa benim yaptığımı yapın. Önce arkadaşınızın mahsun acıklı bakışlı fotoğraflarını bol bol çekin. Bütün bu fotoğrafları seçin arka plan müziği Küçük Emrah yaralı efekt tercihini de size bırakıyorum. Çok eğleneceksiniz çok.

8 Slide show

Ciddi slayt gösterisi. Bu seçenek yukarıdaki gibi eğlenceli değil hiç kullanmadım. Arka plan müziği yok, efekt yok ve resimleri kendi seçiyor siz sadece süreyi ayarlayabiliyorsunuz. Çektiğiniz fotoğraflara tek tek bakmak istiyorsanız süreyi ayarlayıp makineyi karşınıza koymanız yeterli. Tek tek düğmelere basıp geçiş yapmanıza gerek kalmıyor. Ayrıca televizyona bağlayıp televizyon ekranında çektiğiniz fotoğrafları slâyt gösterisi eşliğinde bütün aile efradına anlatabilirsiniz.

9 Print Set (DPOF)

Bu seçenek Fotoğraf makinenizden direkt yazıcıya yazdırma işlemini kullanmak için kullanılır. Yazdırılacak fotoğrafları seçip daha sonra yazıcıya gönderirsiniz. Yazdırma işlemi bittiğinde bu Deselect all seçerek bütün fotoğraflardaki yazdırma işaretini kaldırmanız gerekiyor. Ayrıca DPOF işlemini yani direkt yazdırmayı Nef raw dosyalara yaptıramazsınız.

 

Bölüm 6: Shooting Menu

 

nikon-d90-shoot-menu

Bu seçenek genel olarak ışık, renk dosya kalitesi ve buna benzer çekim ayarlarını değiştirir. Eski dönemlerden bakacak olursak film ayarlarını buradan yapabilirsiniz. Bu seçenekte yaptığınız ayarların çoğunu makineniz üzerinde bulunan düğmelerle de değiştirebilirsiniz.

1 Set Picture Control

Bu seçenekteki ayarlar fotoğrafınız üzerinde çok önemli etkileri değiştirir. Bütün seçenekleri deneyip size ve çekim yaptığınız ortama en uygun olanını seçmeniz gerekiyor. Bu seçeneklere hâkim olmanız fotoğraflarda istediğiniz sonucu almanızı kolaylaştıracaktır. 6 seçenek mevcuttur.

Standard, normal renk ve ışık efekti sağlar genel olarak bire bir görüntü verir yani ne görüyorsanız o renge yakın bir sonuç verir. Bazı durumlarda biraz soluk görünebilir. Stüdyo çekimlerinde ve obje çekimlerinde kullanabilirsiniz.

Neutral, resimlerinizi daha yumuşak bir formda gösterir. Bu seçeneği potre çekimlerinde rahtlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca renk ve diğer ayarları daha sonra değiştirmek istiyorsanız yine bu seçenek işinizi kolaylaştıracaktır.

Vivid resimleri daha canlı gösterir. Aşırı kırmızı gibi sıcak renklerde dağılmaya neden olabilir.

Monochrome siyah beyaz fotoğraf çekmenizi sağlar

Portrait fotoğraflara yumuşak bir görünüm kazandırır. Neutral ile arasında hoşunuza gideni seçebilirsiniz.

Landscape geniş açı manzara ve şehir çekimlerinde iyi sonuç verir ama ben bunun yerine genelde vivid kullanıyorum. Vivid seçeneğinin kontrolü zordur birçok renkte aşırı parlama yapabiliyor vivid kullanırken renk parlamalarına dikkat etmeniz gerekiyor aksi halde bütün detaylar yok oluyor.

2 Menage Picture Control

Bu kısımda kendi ayarlarınızla Picture control oluşturup bunu bütün diğer fotoğraf makineleriniz ya da arkadaşlarınız arasında paylaşabilirsiniz. Ya da yukarıdaki seçeneklere ek olarak kendi ayarlarınızı isim verip kullanabilirsiniz.

3 İmage Quality

Bu seçenekte yaptığınız değişiklikleri qual düğmesi ile de yapabilirsiniz. Dosya formatını ve kalitesini buradan seçebilirsiniz. Ben her zaman NEF(RAW)+JPEG fine ayarlıyorum. Bu şekilde her iki formatta en yüksek kalitede dosya oluşturur. Bazıları raw formatının bazıları ise JPG formatının en iyi olduğunu diğerinin işe yaramadığını iddia ederler. Hangi grubun haklı olduğunu bilmiyorum ama her iki formatta duruma göre vazgeçilmez olabiliyor. Gerçi istediğiniz zaman raw dosyayı jpeg formatına dönüştürebilirsiniz ama bu imkânınızın olmadığı bir noktada ihtiyaç duyduğunuzda mağdur olmamanız için iki formatıda standart saklamanız en iyi çözümdür. Nikon D90 raw formatındaki bir fotoğrafı 10,3 mb olarak saklarken aynı fotoğrafı jpeg formatında 5,10mb olarak saklıyor. Bu nedenle kartınızın durumunu da düşünerek buradaki ayarlarınızı yapın. SD kartınıza eziyet etmeyin.

4 İmage Size

Burada ki seçeneklerde yukarıdakilerle genelde aynı özellikleri taşır. Sadece buda değiştirdiğiniz fotoğrafın boyutlarıdır. Ben Large seçili bırakıyorum bu 12.2 mega piksel fotoğraf demek oluyor ve yukarda verdiğim örnek mb lar bunun sonucu ortaya çıkıyor. Medium seçmeniz makinenizi 6.9 mega piksel yapar ve bunu isteyeceğinizi sanmıyorum.

5 White blance

Bu seçeneği Wb düğmesini anlatırken ayrıntıları ile yazdım oradan okuyup gerekli ayarları yapabilirsiniz. Düğmeleri anlattığım bölümde yazmadığım bir özellik floresan seçeneğinde Nikon D90 size 7 ayrı türde floresan lambaya göre seçim yapma olanağı veriyor. Harika bir özellik hangi tür lamba ışığı altında çekim yapıyorsanız o lambayı seçin. Ayrıca bunu fotoğrafa değişik efektler vermekte de kullanabilirsiniz.

6 ISO Sensitivity Settings

Bu seçenekte ASA ayarlarınızı yapabilirsiniz. Auto control kısmını on açık yaparsanız ASA ışığa göre otomatik ayarlanacaktır. Alttaki minimum ve maksimum ISO seçenekleri ile otomatik kullanılacak en yüksek ve en düşük ASA ayarını seçebilirsiniz. Kendim otomatik ASAyı devamlı kapalı tutup duruma göre kullanmak istediğim ASA yı kendim ayarlıyorum. Mümkün olduğunca ASA ayarını düşük tutmaya çalışıyorum ama unutmayın ASA ayarı düştükçe fotoğraf için yeterli ışığı bulmak zorlaşır.

7 Active D-Lighting

Bu seçenek aşırı Pozlama olan yerleri otomatik olarak düzeltip kaliteli ve güzel sonuç almanızı sağlar. Yüksek normal ve düşük gibi seçenekleri deneyip hoşunuza gideni seçebilirsiniz ama ben size otomatiği tavsiye ediyorum. Otomatikte hiçbir şey aşırıya kaçmıyor ya da tam tersi eksik kalmıyor yani tam olması gerektiği gibi çalışıyor.

8 Color Space

Buradaki ayar fotoğraf dosyanızın renk kodlarını bilgisayarların ve yazıcıların nasıl yorumlayacaklarını değiştirir. sRGB dünyada dijital resimlerin standardı olmuş durumdadır. Bu nedenle ayarınızı eğer başka bir nedeni yoksa bu ayarda tutmanız en iyisidir. Aksi halde birçok ayrı monitör program ve yazıcıda ayrı renkler elde edersiniz.

9 Long exp. NR

Gece çekimlerinde özellikle uzun poz lamalarda yüksek ASA kullanmak zorundasınız. Buda istenmeyen grenleşmenin oluşması anlamına gelir. Grenleşme ASA nın yüksekliğine göre kaçınılmazdır ve çoğu durumda hoş bir görüntüde sağlar ama istenmeyen grenleşme yani noise ve ya parazit mümkün olduğunca azaltılmaya çalışılır. Bu seçenek açık olduğunda bu istenmeyen noktaları yok etmeye çalışır. Gerekmedikçe kapalı tutmanız makinenizin daha hızlı çalışmasını sağlar. Örneğin 1 dakikalık bir pozlama ile bir fotoğrafı çektiğinizde ve NR açıksa bütün işlemin bitmesi için 2 dakika beklemeniz gerekir.

10 High ISO NR

Bu seçenekte yukarıdaki gibi yüksek asada çektiğiniz fotoğraflardaki grenleşme oranını (paraziti) kontrol etmenize yarar. Yüksek seçtiğinizde detayların ve dokunun kaybolmasına neden oluyor. Düşük seçince grenleşme artıyor. Normalde tutmanız en iyi sonucu verir.

11 Active Folder

Daha önce yazdığım gibi hangi klasörün aktif olacağını buradan seçebilirsiniz. Ayrıca yeni klasör oluşturup bu klasörleri kontrol edebilirsiniz. Fotoğraflarınızı tek klasöre toplayıp toplu olarak gizlemenize olanak vermesinin yanında en faydalı kullanımı konuma göre fotoğraflarınızı düzenleyebilmenizdir. Örneğin IST klasörü oluşturup İstanbul da çektiğiniz bütün fotoğrafları bu klasörde toplayabilirsiniz.

12 Multiple exposure

Nikon D90 da sevdiğim özelliklerden biri daha. Bu özellik bir karenin üzerine birkaç ayrı fotoğrafı çekmenize olanak verir. Doğru kurguyu yapabilirseniz harika ve ilginç sonuçlar elde edersiniz. Örneğin gördüğünüz birçok fotoğraftaki tepsi gibi ayın altında ağaç ya da benzeri görüntüler bu teknikle çekilir. Burada dikkat etmeniz gereken pozlamayı üst üste çektiğiniz bütün fotoğraflara makinenin otomatik vermesini sağlamak için Auto gain i on konumuna getirmek.

13 Movie settings

Bu seçenekte video filmlerinizin kalite boyutunu ve ses kaydı yapmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

 

Bölüm 7: Custom Setting Menu

 

nikon-d90-custom-menu

Bu menü fotoğraf makinenizin bütün mekanik ve ölçüm ayarları ile ilgilidir. Netlikten poz ve flaş ayarına kadar bütün ayarlar bu menüde saklıdır. Bu menüyü Nikon harf sıralamasına sokarak kolay kullanımını sağlamıştır o nedenle bundan sonraki madde başlıklarını Nikonla aynı sıralama ile yazdım. a1 b2 gibi.

1 Reset costom settings

Bu seçenek yaptığınız bütün ayarların geri eski haline gelmesini sağlar. Seçtikten sonra evet i seçtiğiniz anda bütün ayarlar eski haline gelir herhangi bir soru sormaz yes i seçmeden önce dikkatli olun.

a1 den a7 ye kadar bütün seçenekler Autofocus başlığında toplanmıştır.

a1 AF Area Mode

Bu seçenekte netlik ölçümünün ne türde yapılması gerektiği seçilir. Dört seçenek vardır. Single point seçeneğinde netleme yapılacak noktanın yerini ok düğmesi etrafındaki oklara basarak seçme imkânı sağlar. 11 nokta içinden hangi noktaya ölçüm yapılacağını kendiniz seçersiniz. Özellikle karışık arka plan çekimlerinde makineniz otomatik netleme yapmayı beceremez bunun gibi durumlarda bu seçenek çok kullanışlı olur. Dynamic area aynı şekilde noktayı sizin seçmenize izin verir ama eğer seçtiğiniz obje hareket ederse otomatik olarak hareketi tespit edip ölçümü oraya yapar. Auto area seçeneği makinenizin konuya göre otomatik seçim yapmasını sağlar. Netleme yapılacak noktayı tespit eder ve ölçümü oraya yapar. 3D Tracking çok hareketli konular seçerseniz otomatik olarak o konuyu takip eder. Sizin hiçbir şey seçmenize gerek kalmaz makine hareket sensorları konu içinde hareket eden bölümü tespit edip netlemeyi oraya yapar.

a2 Center fokus point

Bu seçenek AF nin ne kadar alana yapılacağını seçmenize imkân verir. Normal küçük alan ve Wide geniş alan. Bu seçeneği normal modunda kullanmanız daha uygundur. Eğer a1deki seçenekler hareket halindeki nesnelerin fotoğraflarını çekmenizde yetersiz kalıyorlarsa wide seçebilirsiniz.

a3 Bulit-in AF-assist illiminator

Türkçeye hayran olmamak elde mi bu kadar uzun yazılan şeyin adı lamba. Öndeki ışığın karanlık ortamlarda otomatik açılıp ölçüme yardım etmesini sağlar. Normal de açık durması gerekiyor eğer kapatmanız için her hangi bir neden yoksa ellemeyin.

a4 AF Point illimination

Vizörden baktığınızda çerçeve çizgileri görürsünüz bu seçenek o çizgilerin kırmızı ışıklı olarak yanıp size çerçevelemede yardımcı olmayı sağlar. Auto Vizör yeterince aydınlıksa ışığı açmaz karanlıksa otomatik açar. On her deklanşöre basışınızda açık tutar. Off her durumda kapalı tutar.

a5 Focus point wrap-around

Vizörden ya da LCD ekrandan baktığınızda Fokus noktasının nerde olduğunu görürsünüz. Bu noktayı ok etrafındaki yuvarlak ok düğmelerine basarak değiştirebilirsiniz. Eğer aynı ok yönüne basmaya devam ederseniz ve no wrap seçmişseniz kare seçimi en uç noktada durur. Wrap seçmişseniz ekranın bulunduğu noktasından girer tarafından devam eder.

a6 AE-L/AF-L for MB-D80

Eğer MB-D80 pil taşıyıcısı kullanıyorsanız AE-L/AF-L düğmesinin dik çekimde ne yapacağını ayarlamanızı sağlar

a7 live view autofocus

Ön izleme yaptığınızda Fokus seçeneğinin nasıl olacağını ayarlar. Face priority yüzü tanıyıp ona göre netleme yapar. Wide area daha geniş alana netleme yapar makinenizi elinizde tutuyorsanız bu ayarı seçin. Normal area daha dar bir alana netleme yapar tripod ve benzeri sabit durumlarda daha etkili olur.

b1 den b7 ye kadarki seçenekler Metering/exposure başlığında toplanmıştır

b1 EV steps for exposure control

Pozlamayı kaç durak aralığında yapacağınız ayarlar.

b2 Easy exposure compensation

Bu ayar poz dengelemesini ön ayar tekerleği ile yapmanızı sağlar. Eğer açarsanız ön ayar tekerleğini çevirerek poz dengeleme düğmesine basmadan ayar yapabilirsiniz.

b3 Center-weighted area

Burada merkezi ölçümün ne kadar büyük bir alana yapılmasını istediğinizi ayarlarsınız. Merkez ağırlıklı ölçüm kullanıyorsanız bu seçenekten yararlana bilirsiniz matrix ölçümden sonra merkez ağırlık pek kullanılmadığı için aslında gerek olamayan bir seçenek.

b4 Fine tune optimal exposure

Kılavuzun en başında verdiğim uyarı bu seçenek içindi. Bu ayarı kesinlikle yapmayın. Bu ayar pozometrenin kalibre edilmesini sağlıyor eğer siz kendiniz kalibre etmeye kalkarsanız eski ayarı bir daha tutturamazsınız. Eğer makinenizin çekiminde Pozlama dengelemesi ile ya da normal ayarlarla düzeltemediğiniz bir hata varsa bu ayarı yapmak yerine servise gönderin. Bu seçenek pozlamayı daha parlak ya da daha karanlık yapmanıza olanak verir.

c1 den c5 e kadar Timers/AE lock başlığında toplanmıştır

c1 Shutter-release buton AE-L

Bu seçenek deklanşöre basılı tutuğunuzda pozometrenin yaptığı ölçümü kilitleyip tutmasını sağlar. Eğer ölçümü bir başka noktaya yapıp daha sonra çekimi başka bir noktaya yapmak istiyorsanız açık tutun. Normal durumlarda kapalı tutulması daha uygundur.

c2 Auto meter-off delay

Pozometrenin ne kadar sürede açık kalması gerektiğini ayarlar. Uzun süre seçerseniz piliniz çabuk biter.

c3 Self timer delay

Otomatik çekimin ne kadar süreli beklemesi gerektiğini ayarlar. Ayrıca Nikon D90 da ek olarak self timer ile kaç kare fotoğraf çekeceğinizi de ayarlayabilirsiniz.

c4 Monitor-off delay

LCD ekranın ne kadar süreyle açık kalması gerektiğini ayarlar.

c5 Remote-on delay

Bu seçenek makinenizin uzaktan kumanda modunda ne kadar süre sonunda beklemeyi durdurması gerektiğini ayarlar.

d1 den d12 ye kadar Shooting/display başlığında toplanmıştır

d1 Beep

Makinenizin bütün ölçümleri bittiğinde çekime hazır olduğunu bip sesi çıkararak uyarır. Deklanşöre her bastığınızda bu sesi duymak istemiyorsanız kapatabilirsiniz.

d2 Viewfinder grid display

Vizörden baktığınızda gördüğünüz çizgileri kapatıp açar. Bu çizgiler fotoğrafı düz çerçevelemenize yardımcı olur.

d3 ISO display and adjustment

Kaç tane fotoğraf çektiğinizi gösteren kontör yerinde ASA ayarlarını görmenizi sağlar. Show ISO/Easy ISO seçeneği ile ön tekerleği çevirerek ASA ayarlarınızı değiştirmeyi de seçebilirsiniz.

d4 Viewfinder warning display

Vizörden biten pil uyarısını görmenizi sağlar. Bunu kapatmanın bir anlamı yoktur.

d5 Screen tips

Info düğmesine iki kere bastığınızda seçilen ayarın ne olduğunu üstünde yazıyla gösterir.

d6 CL mode shooting speed

Saniyede en fazla kaç kare çekilmesi gerektiğini ayarlar.

d7 File number sequence

Dosya isimlerinin devam etmesini sağlar. Kapalı durumda kartınıza her format atışınızda ya da farklı kart taktığınızda dosya isimleri sıfırlanır.

d8 Shooting info display

Bu seçenek info düğmesine bastığınızda LCD ekranda görünen bilgilerin renklerini değiştirmeye yarar. Otomatik seçtiğinizde gündüz parlak ışıklı mavi ekran gece ise daha koyu ve gözünüzü almayacak renkte açar Manuelde istediğiniz rengin devamlı açılmasını seçebilirsiniz.

d9 LCD illumination

Açık konuma getirdiğinizde üst LCD ekranının ışığını her hangi bir işlem yaptığınızda otomatik açar. Kapalı durumda ise ışığı açmak istediğinizde deklanşörün önünde bululan on off düğmesini lamba işaretine getirmeniz gerekiyor.

d10 Exposure delay mode

Açık seçildiğinde ayna kalktıktan yaklaşık bir saniye sonra çekimi yapar. Bu seçenek size uzun süreli pozlamalarda büyük fayda sağlar. Ayna sarsıntısının sorun olduğu uzun süreli pozlamalarda açık duruma getirin. Normal durumda kapalı olması gerekir.

d11 Flash Warning

Flaş uyarısının vizörden görünüp flaş gereken ortamlarda makinenizin sizi uyarmasını sağlar. Açık bırakmanızda hiçbir sakınca yoktur.

d12 MB-D80 battery type

D80 battery pack ile kullandığınız pil türünü seçmenize yardımcı olur.

e1 den e6 ya kadarki seçenekler Bracketing/flash başlığında toplanmıştır

e1 Flash shutter speed

Seçenek flaşlı en düşük perde değerini seçmenize yardımcı olur.

e2 Flash cntrl for bulit-in flash

Dâhili flaşın ayarlarını değiştirir. TTL seçeneğinde dâhili flaş gerçek TTL flaş gibi çalışır. M flaş parlaklığını manuel seçmenizi sağlar. RPT işte bu vurucu bir özelliktir. Dans eden bir dansçının bütün hareketlerini peş peşe flaşla dondurup tek kareye sığdırmanız bu özellikle mümkündür. Times bölümüne yazdığınız sayıda flaş peş peşe patlar. Bu ayarı kullanabilmeniz için enstantaneyi uzun süreli açık tutmanız gerekir. Nasıl çalıştığını denemek için Makinenizi M manuel yapın daha sonra enstantaneyi Bulb ayarına getirin ve deklanşöre basın. Bu teknik karanlık arka planda daha iyi sonuç verir. C seçeneği ise flaşınızın diğer Nikon flaşları uzaktan kontrol etmesini sağlar. Nikon Sb 600, 800 ya da 900 model flaşınız varsa bu seçenek çok işinize yarayacaktır.

e3 Modeling flash

Bu özellik flaşlı çekimlerde flaşı deneyip görüntünün nasıl olduğunu gölgelerin nerelere düştüğünü görmenize yardımcı olur. Açık duruma getirip DOF düğmesine bastığınızda flaş yaklaşık bir saniyelik bir süre patlar.

e4 Auto BKT set

Fotoğrafları taramayı neye göre yapacağınızı seçmeye yarar. Tarama genelde filmli çekimlerde pozlamayı kaçırmamak için yapılırdı. Tarama yaptığınızda her fotoğraf çektiğinizde makine verdiğiniz ayara göre 3 ayrı fotoğraf çekerek durakları tarar siz içinden işinize yarayanı seçersiniz bu şekilde çektiğiniz fotoğrafı garantiye almış olursunuz.

e5 Auto FP

Flaşın daha yüksek enstantanelerde çalışmasını sağlar ama ışık şiddeti düşer.

e6 Bracketing order

Burada tarama şeklinizi seçebilirsiniz. Under MTR over yaptığınız taramada ölçümünüzün olduğu fotoğraf olarak sıralar. MTR under over ise en başta sıralar.

f1 den f7 ye kadarki seçenekler Controls başlığında toplanmıştır

f1 Light bulb switch

Üst LCD ekranın ışığının güç düğmesiyle açılıp kapanmasını sağlar. LCD baklight seçeneği sadece üst ışığı açar. Both ise hem üst hem de arka LCD lerin açılmasını sağlar.

f2 OK buton

Ok düğmesine bastığınızda Fokus noktasının ne yapacağını ayarlar. Reset seçim nerde olursa olsun fokusu ortaya alır. Highlight ise Fokus noktasının yerini yanıp sönerek size gösterir.

f3 Assingn FUNC buton

Burada Fn düğmesine bastığınızda düğmenin ne yapmasını gerektiğini seçebilirsiniz. Ben Access top item in MY menüyü seçili bırakıyorum böylece düğmeye daha fazla fonksiyon kazandırabiliyorum. Düğmeye bastığımda my menu açılıyor ben ordan yapmak istediğim işlemi seçiyorum.

f4 Assign AE-L/AF-L button

Buradan AE-L/AF-L düğmesinin fonksiyonunu seçebilirsiniz. AE lock only düğmeye bastığınızda pozometrenin ölçüm alıp düğme basılı tutuldukça o ölçümde kalmasını sağlıyor. AF lock deklanşöre basılarak yapıldığı için onu seçmenize pek gerek yok.

f5 Customize command dials

Tekerlek düğmesinin fonksiyonunu değiştirmenizi sağlar. Bu ayarlardan change main/sub u seçerseniz arka tekerlek ile ön tekerlek düğmelerinin fonksiyonları değişir. Reverse rotation ise çevirdiğiniz yönde yapılan işlemi aksi yöne verir. Örnek olarak sağa her çevirdiğinizde +1 yapıyorsa bu seçenekten sonra sola çevirince yapacaktır. Menus and playback ise bu düğmelerle menu ve resimler içinde gezinmenizi sağlayacaktır.

f6 No memory card?

Burada kart takılı değilken makinenin çekim yapıp yapmayacağını seçebilirsiniz. Her hangi bir hataya sebebiyet vermemek için kart yoksa makinenin çekimine izin vermeyin kilitleyin. Açık unuttuğunuzda bir sürü fotoğrafı makinede kart olmadığı için çekemediğinizi eve dönünce anlarsınız.

f7 Reverse indicators

Vizörden baktığınızda görünen barların önündeki – + işaretinin yerini değiştirir. Nikon makinelerde + ters taraftadır ve bu terslik uzun yıllar önceye dayanır. Artık bu tersliği alışkanlık edinmiş eski Nikon kullanıcıları olduğu gibi kullansın yeni gelenlerde bu neden ters diye rahatsız olmasınlar diye bu ayar var. Åžimdiye kadar bir terslik fark etmediyseniz sizin için bu ayarın bir önemi yok.

 

Bölüm 8: Setup Menu

 

nikon-d90-setup-menu

Bu kısım makinenizin bakım, bağlantı, saat, dil ve bu gibi genel ayarları ile ilgilidir.

1 Format memory card

SD kartınızı formatlar. Buradaki işlemi düğmeleri kullanarak yapabilirsiniz.

2 LCD brightness

LCD ekranınızın parlaklığını buradan ayarlayabilirsiniz.

3 Clean image sensor

Sensörü temizlemek için gerekli ayarları bulundurur. Eğer makinenizi her açıp kapamada temizlik yapmasını istiyorsanız Clean at startup seçeneğini seçin. Bu seçeneği seçerseniz makinenizin açılıp kapanma süresi uzayacaktır.

4 Lock mirror up for cleaning

Bu seçenek sensörü temizlemeniz için aynayı yukarı kaldırıp perdeyi açar. Temizlik için dahi sensöre dokunmamanız daha uygundur. Eğer çok aşırı kirlenmiş ise servise gönderip temizletmeniz daha iyi olur.

5 Video Mode

Makinenizi televizyona bağladığınızda hangi sistemde çalışması gerektiğini buradan ayarlayabilirsiniz.

6 HDMI

Makinenizi HDMI bağlantısı olan HDTV ye bağladığınızda yapmanız gereken ayarları barındırır. Auto seçerseniz hiçbir ayar yapmanıza gerek kalmaz.

7 World Time

Tarih saat ve dünya saatlerini ayarlayıp seçmenizi sağlar. Fotoğraf makineniz ile sık sık yabancı ülkelere seyahat ediyorsanız işinizi çok kolaylaştıracak bir özelliktir.

8 Language

Dil seçenekleri Türkçe hariç bir sürü dili seçebilirsiniz.

9 Image Comment

Bütün fotoğraflara buraya yazdığınız bilgiyi ekler. Adınızı adresinizi ve ya email adresinizi bütün fotoğraflara ekleyebilirsiniz. EXIF bilgisi okuyan bütün programlarda buraya girdiğiniz bilgiler okunabilir.

10 Auto Image Rotation

Bu seçenek dikey olarak çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınızdaki programların dikey olduğunu anlamaları için bilgi ekler. Bu sayede bilgisayarınızda fotoğrafı açtığınızda hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan fotoğraf dikey olur.

11 Image Dust Off ref Photo

Sensördeki tozların fotoğrafını çekmenizi sağlar. Eğer Nikonun Nx programı varsa bu fotoğraf yardımı ile çektiğiniz fotoğraftaki tozları siler.

12 Battery Info

Pil bilgilerini gösterir. Bat. Meter pilin %kaç dolu olduğunu, Pic meter son şarjdan itibaren kaç fotoğraf çekildiğini ve charging life pil ömrünü. 0 yeni genç pil anlamına geliyor 4 ise ölmek üzere olan pil.

13 GPS

Makineniz ile GPS cihazı arasında ki bağlantı ayarlarını buradan yapabilirsiniz.

14 Firmware Version

Flaş sürümünü gösterir buradaki bilgiye göre güncelleme gerekip gerekmediğini anlarsınız.

 

Retouch Menu

nikon-d90-retouch-menu

 

Bu menu çektiğiniz fotoğraflar üzerinde değşiklik yapabilmenizi sağlar. Yaptığınız değişiklikler orijinal fotoğrafa bir zarar vermez farklı bir dosya adıyla kaydedilir.

1 D-Lighting

Gölgede kalan kısımlara ışık verir. Bu ayarın üç seçeneği vardır düşük normal ve yüksek.

2 Red-Eye Correction

Kırmızı göz düzeltme ayarı.

3 Trim

Kadrajdaki istenmeyen kısımları kesip düzeltmeye yarıyor.

4 Monochrome

Siyah beyaz fotoğraf ayarları. Burada siyah beyaz Sepya ve cyanotype seçebilirsiniz.

5 Filter Effects

Fotoğrafa Skylight ve ya Warm filtre uygular.

6 Color Balance

Renk dengesini düzeltmenize yardımcı olur.

7 Small Picture

Fotoğrafın boyutunu küçültür

8 Image Overlay

İki fotoğrafı üst üste ekler.

9 NEF (RAW) Processing

Eğer sadece raw formatında fotoğraf çekiyorsanız buradan gerektiğinde jpg formatına dönüştürebilirsiniz.

10 Quick Retouch

Fotoğrafı daha canlı renklere dönüştür.

11 Straighten

Fotoğrafı daha düz forma sokar.

12 Distortion Control

Geniş açı lenslerin oluşturduğu bükülmeyi düzeltir.

13 Fisheye

Balıkgözü lens efekti verir.

 

Bölüm 9: My menu

nikon-d90-my-menu

 

Bu menu fabrika ayarlarında açık değildir. Bunun yerine en son yaptığınız ayarları listeleyen Recent Settings menüsü açıktır. My menuyu açmak için Choose tab a gidip ordan seçmeniz gerekiyor. My menü içine istediğiniz ayarları seçip yerleştirebilirsiniz. Fn düğmesine bastığınızda ekrana gelir ve size devamlı değiştirdiğiniz ayarları menuye girip çıkmadan değiştirme olanağı sağlar. Add items i seçerek istediğiniz seçenekleri bu menü ye yerleştirip kendi menünüzü oluşturabilirsiniz.

(20)

 • Mehmet

  Emeğiniz için teşekkür ederim.

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Rica ederim, yardımcı olduysam ne mutlu bana.

 • yasmin

  merhabalar ben birşey sormak istiyorum NİKON D90 aldım ve şöyle bir sıkıntı yaşıyorum makineyi açtığımda çektiğim fotoğrafları görüntülemek için play tuşuna basıyorum ama lcd ekranda kum saati çıkyor ve yaklaşık 30 saniye bekliyor daha sonra açıyor sebebi ne olabilir?

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhabalar, öncelikle makineniz hayırlı olsun. Fotoğraflarınızı görüntülerken hafiza kartını baştan sona kadar tarama işleminde bulunur. Tarama işlemi esnasinda yüzden fazla fotoğraf mevcut ise taramasi uzun sürebilir ama yaklaşık 30 saniye süresi uzun.. Makineyi satın aldıgınız zaman yanında gelen hafiza kartını bilgisayar ortamında tamamen bicimlendiriniz ve daha sonra makinede kullanmaya başlayınız. Bicimlendirme sonrasinda bile hala 30 saniye gibi bir süre bekliyor ve içinde pek fazla fotoğraf yok ise hafiza kartının orjinal olup, olmadigini kontrol ediniz. Orjinal oldugundan emin oldugunuz zaman son olarak makinenizi fabrika ayarlarına (reset) getirin. Bunlara rağmen hala bu sıkıntı devam ediyor ise kart okuma ünitesinde problem olabilir.

 • Tolgamertarsan

  mükemmel

  • Ocoruh

   keşke d70 içinde böyle bir tanıtım yapılsa.

   • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

    Merhalar, Güzel bir haber vermek isterim Cumartesi gününe kadar Nikon D70 yayımlanacak :) Åžuan D70,80 ve D300 için veriler yazılmaktadir. e-posta adresinizi listemize kayit ederseniz bilgilendirme mesajını alabilirsiniz yada tekrar ziyaret ederseniz D70 için olan detaylı bilgilendirmeyi görebilirsiniz. İyi bayramlar dilerim.

 • Hakan Ateş

  D90 nasil televizyona bağlayabilirim ve slayt şeklinde oynatma gibi bir şansımız var midir? Ayrıca kılavuz için teşekkürler

  • Melike

   D90 Makinenizi TV’ye bağlayabilirsiniz bunun için kutusuyla gelen TV kablosunu kullanmaniz gerekiyor.

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhabalar, D90 fotoğraf makinesini TV bağlamaniz için TV kablo aparatı gerekmektedir. Kutu içinde genellikle yer alıyor ve bu kablo ile TV’ye bağlayabilirsiniz. Böylelikle slayt şeklinde fotoğraflari TV’ye aktarmış olabilirsiniz.

 • Melike

  Teşekkürler!

 • Zeki ofluoglu

  Süpersiniz Sayenizde D90’nımı Kullanabileceğim.

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Ben teşekkür ederim Zeki bey. Hayirli olsun dileğiyle nice harikulade fotoğraf kareleri diliyorum.

   • yusuf yaşpınar

    merhaba yeni nikon d90 aldım ve aldığım gün makineyi denerken çekimler esnasında lcd ekranda ve yaptığım video kayıtlarında eski tv lerde olduğu gibi yukarı doğru kaymalar olduğunu fark ettim ve bunu resim çekmek icin lcd ekranı kullandığımdada görüyordom neden kaynaklanabilir? Bilgilendirirseniz sevinirim

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Merhaba Yusuf bey,
     Dalgalanma eğer LiveView modunda oluşuyor ise bu normal bir durumdur ve içiniz rahat olsun, bunun sebebi ise elektrik frekansı nedeniyle LCD ekranda yukaridan-aşağiya doğru dalgalanma meydana geliyor. Bunun LCD ekraniniz yada makinenin arızalı olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle içiniz rahat olsun.

 • Ayşegün Karaçalı

  Teşekkürler faydalı bilgiler cok sağolun..

 • Sevan Simsekalp

  Bir anda d90 ımla kaynaştım :)) Muhteşem olmuş…Çok teşekürler.

 • Sevan Simsekalp

  Bir anda d90 ımla kaynaştım :)) Muhteşem olmuş…Çok teşekkürler

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Az da olsa yardımcı olmasina sevindim, asıl ben teşekkür ederim.

 • Erturkuludasdemir

  arkadaslar merhaba nıkon D90 makınam var forumların bırınde makınaya turkce dıl secenegı eklemısler bu nasıl olur bılgısı olan var mı?

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhabalar, Nikon D90 Türkçe dil destegi eklenmesi maalesef mümkün değil, Bunun mümkün olabilmesi için fotoğraf makinenin yazılımına erişmek gerekmektedir. Erişme işlemi gerçekleşse bile Nikon firmasi kendi yazılımını acık kod halinde sunmaz, zaten hicbir firma kodlarını acık halde bırakmak istemez. Peki olmuş ve kullanmışlar diyorsanızda; o zaman cihazın yazılımına ek bir ufak yazılım ile eklenti yapmışlardir ve cihaz her işleminde bu eklentiye göz atmak zorunda kalacaktir. Bu da pek saglıklı olmadigi gibi ileri zamanlarda makine yazılımına zarar verebilmektedir. Zaten yazılıma ulaşmak Windows tabanlı bilgisayarda mümkün değildir. Keşke Türkçe dil destegini yapabilseler, keşke fabrikadan direkt Türkçe dil secenekli cıksa.. Belki ileri zamanlarda mümkün olabilir.

 • Yildiray07

  anlatım süperr emeğinize sağlıkk bılmediğim bır çok özellikle içiçe oldum

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Teşekkür ederim, umut ediyorum ki haftaya detaylı Türkçe olarak PDF kitapcıklarını sunacağim  böylelikle daha fazla zengin içerige ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

 • Ensar günes

  emra bey merhaba ; benimde  d90 makinam var fakat bazı menüler açık değil varmıdır bir bilginiz

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhabalar, Menulerin aktifligi yada kapalı olmasi programlama ile ilgilidir. Çekime hazırlanmış bir programlama yaptıysanız bazı menu seçenekleri kapalı olmasi doğaldır. Bunun sebebi ise programlanmış çekime uygun olmamasindan kaynaklanır. Programlanma dışında (normal mod) kısmen menu seçenekleri kapalı ise hangi seçeneklerin kapalı oldugunu belirtebilirseniz yardımcı olmaya çalişabilirim. İyi bayramlar.

   • Ensar günes

    merhaba ermre bey; ilginize teşekkür ederim sizede iyi bayramlar dilerim…makina normal modda makinayı reset ettim fakat bir değişiklik yine olmadı
    set picture control
    white balance
    active D-lighting
    multiple exposure
    sadece auto modunda aktif olmuyorlar..şimdi farkettim :)

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Rica ederim, yardımcı olabiliyor isem ne mutlu bana; Reset işlemi sonucunda değişiklik olmaz çünkü çalışma sistemi böyledir. Mode Seçici (mod değiştirici) kısmını M,A,S ve P seçenekleri arasinda geçiş yaparken ekrani kapatmaz ve bilgileriniz son çekim ayarlarında tutar ama programlama seçenekleri dışında geçiş yaparsaniz ekran kapanır. Bunun nedeni, 4 programlama modunda çekim tekniginizi kendiniz girdiginiz için makine size ayak uydurmak zorunda. “Auto” modunda iken herşeyi otomatik yapacaktır ve beyaz perde ayarından, o an ki ortamın ışık yogunluguna kadar herşeyi kendisi karar verir. Bildigimiz ‘bas ve çek’  sistemi ve D90’da pek kullanmak istemeyiz bunu :) Otomatik çekim modunda iken makinayı programlamamız mümkün olmadigi için bu secenekleri kullanıma kapatir. Ayrıca kullanım esnasinda harici flaş yada renk cihazları kullanıyor musunuz çekimlerinizde?

     • Ensar günes

      teşekkür ederim emre bey ; manuel modlarda aktif olabileceğini sizin sayenizde öğrendim sağolun.. o konuda sıkıntı yok zaten makineyi genelde manuel modlardan birinde kullanıyorum nasıl bir resim çekeceğime göre tercih yapabiliyorum ( orta derecede :) ) gece çekimlerinde kullanmak için bir tripodum var sadece birde makro çekimlerde kullanmak için lensim var..renk cihazı hakkında bir bilgim yok şuan,flaşa gelince biraz daha zaman ihtiyacım var diye düşünüyorum :) tekrar teşekkür ederim..

     • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

      Rica ederim, manuel mod diğer modlardan en rahat olani, eğer ileri zamanlarda lens satın almayı düşünüyor iseniz, 300mm’lik lensleri düşünebilirsiniz. Hem zamanla üzerinde gelen lens size yetmeyecek yada yetmiyordur hem de üzerinde gelen lens bazen pek performans gösteremiyor.

      Jacques-Henri Lartigue Dedigi gibi “Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır.€ Ensar bey, hayatınızın her anını fotoğraflayacak kadar güzelliklerle geçmesi dileğiyle.

     • Ensar günes

      ayrıca M,A,S ve p modlarını kullanmayıda sizin paylaşımınız sayesinde öğrendim … dediğiniz gibi lens aslında yetmemeye başladı ama birazda daha zamana ihtiyacım olduğunu düşünüyorum biraz daha gelişebilmek adına… yardımlarınız için ve iyi niyet dilekleriniz için çok teşekkür ederim… tekrar iyi bayramlar

 • Etasci

  merhaba arkadaşım öncelikle böyle süper bir döküman için çok teşekkür ederim ellerine sağlık yalnız kumanda için telefonla kontrol edilir demişsin hangi telefonlarda yapabiliriz ?

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhabalar, teşekkür ederim, hatırlatmanız için tekrar teşekkür ederim. Dökümanın son kısmına ücretli ve profesyonel olarak linkler ekledim. Uygun telefon ise iPhone. İyi bayramlar dilerim.

 • Kankiarki

  emre bey ben d70s de zamanlı çekimi yapamıyorum ingilizce oldugundan dolayı yukardakilerde açıkçası biraz karışık geldi yardımcı olabilirmisiniz lutfen ?

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhabalar, sorunuzu maalesef tam anlayamadim, zaman çekimini ayarlamada problem yaşıyorsunuz yoksa zamanlama konusundami probleminiz var?
   Nikon D70’lerde hatırladıgım kadari ile 2-20 saniye arası zaman verebiliyor.

   Eğer ilk bahsettigim problem ise;

   Sol tarafınızda bulunan (BKT düğmesinin sağ tarafındaki tuş) tuşa basılı tutun ve “saat” simgesini (aşagidaki resimde koyu olan şekil) görene kadar kadranı (CF kart yuvası kapının üzerinde) döndürün. Üst ekranda aşagidaki gibi saat şekli gelecektir ve zaman ayarlarından sonra deklanşör butonuna dokunarak çekiminizi yapabilirsiniz.İlgili resim: http://bit.ly/vN4wDh

   • Kankiarki

    emre bey dediğinizi yaptım BKT nin yanındakı tuşa uzunca basılı tutum ama o işaret çıkmadı yapmak istediğim şey fotoraf makinesini bir yere koyup aile fotorafını kimsenin yardımı olmadan 20 saniye veya 10 saniye içerisinde çekmek ? yardımcı olursanız çok sevinirim Teşekkürler..

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Menude  “Custom Setting” (Kalem ikonu) başlıgı altını kontrol etmenizi isteyebilir miyim, çünkü menude 24 yada 14. sirada “Self Timer” olmasi gerekmektedir.

 • Mutlu KIZILASLAN

  Merhaba,
  yaklaşık 1 ay önce Türkçe kullanım klavuzunu yayınlayacağınıız yazmışsınız. Sun durum nedir acaba?

 • Anonymous

  Çok başarılı bir alatım olmuş emeğine sağlık. d90 ım olduğu dönemlerde farketseymişim çok işime yarayacakmış :)

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Teşekkürler, ileri zamanlarda farklı bir Nikon serisinden düşünüyorsanız, belki yeniden karşılaşabiliriz :)

   • Anonymous

    Åžu an d7000 kullanıyorum. nacizane tecrübelerimi http://www.kurcalamabozarsin.com da paylaşıyorum ilginizi çekerse beklerim.

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Nikon D7000 iyi makinalardan bir tanesi, internet sitenizdeki “Dans eden su damlalari” konusunda yer alan fotoğraflar fevkalade

 • Anonymous

  evet bende çok beğeniyorum o fotoğrafları özel sese ve harekete duyarlı tetikleyiciler kullanarak çekiliyor bu tarz fotoğraflar. 5 duyumuzla bu anı yakalamak nerdeyse imkansız :)

 • Ersenozarslan

  emeğinize sağlık çok teşekkür ederim. benim için çok faydalı olan  bir döküman. tekrar tekrar teşekkürler.

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   İlginiz için ben teşekkür ederim @58946780fbcee09f1661b69cb0174c65:disqus . Saygılarımla.

 • Cksoy

  Emre bey gönül dolusu teşekkürler. D90 şimdi bir işe yaradı.. Ya da Ben:))

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Rica ederim @ee68573ba5d882cbccdf0171b377a66c:disqus, Nikon D90 fotoğraf makinanızın işe yaradıgına sevindim :)

 • Cafer

  Anlatım tarzınız Nikon’un kitapcığı yanında on numara.. Fotoğrafcılığa aşırı merakım var. Küçük yaşlardan beri makine kullanırım. Fotoğraflarda aradığım en önemli özellik keskinlik.. Yumuşak fotoğrafları tercih etmiyorum pek. Bununla ilgili bir öneriniz olur mu acaba? D90’ı üzerinde gelen 18×105 lensle kullanıyorum. Keskin fotoğraflara lensinde katkısı var sanırım. Birde gece portre çekimlerinde insan yüzünün bazı bölgeleri aşırı ışıklı bazı bölgeleri ise gölgeli çıkıyor (Auto Modda) İyi seneler:))

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Cksoy, mesajınıza maalesef bir hafta geç yanıt vererek dönmüş bulunuyorum, o nedenle kusura bakmayınız.

   Fotoğraflarda keskinlik bir noktaya kadar geçerli olduğunu düşünüyorum, kompozisyonun durumuna göre keskinligi pek ön sıralarda yer alamayabilir hatta önemsenmeyen bir duruma bile düşebilir, o nedenle keskinlik detayını aradıgınız özelliklerden hafif cıkarma yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Keskinligi ön planda kullanmak istiyorsanız eğer ayarlarınızda Sharpening (keskinlik) seçenegini yükseltebilirsiniz. Nikon’un varsayılan kesliklik ayari 3 diye hatırlıyorum, bunu 4,5 hatta 7 bile yapabilirsiniz. Keskinlik durumunu objektif üzerinden alınan görüntü ile gerçekleştirin artı olarak fotoğraf yazılımlari ile keskinlikleri daha fazla ön plana cıkarırsanız izlenmesi keyif alınacak fotoğraf yorucu bir fotoğraf karesine dönüşebilir. Keskinligi elde etmek için ISO değerini mümkün oldukca en düşük seviyede, odak uzaklıgından daha yuksek enstantene degeri, diyaframı 2-3 bekleme ayarında bulundurmak ve tripot kullanarak daha hoş kareler oluşturabilirsiniz.

   Lens satın almak istiyorsanız kesinlikle keskinligi ön planda tutmayın, ileride problem yaşamak isteyemiyorsanız eğer.
   MTF ile kendisini ispatlamış lensler kesknlikle bire-bir uyum içerisindedir hatta en iyi kareleri onlarla alabilirsiniz ama biraz pahali maalesef.Lens satın alırken; Mor Sacaklanma, Harelenme, Kenar egilmeleri, Kose kararmaları, Kontrast ,Af hızı, Govde kalitesi, Diyafram degeri, Diyafram bıcak sayısı – sekli ve keskinlik! .. Biraz fazla uzun oldu ama demek istedigim sadece keskinlik birşey ifade etmiyor. Ödül almış fotoğraflari lütfen inceleyin ve keskinlik ayarının hangi durumda oldugunu kendi gözlerinizle görün, hatta bir cep telefon kamerasi ile çekilmiş görüntü birinci olabiliyor. Önemli olan keskinlik değil fotoğrafın konusudur. Gece çekimlerinizde çekilen insanın duruşu önemlidir, çünkü dahili Flash yeterli gelmiyor olabilir, bunun için Manuel modda ISO ve diğer ışık ayalarını incelemeniz gerekebilir ayrıca Auto Mod kullanmaniz Nikon D90 makinanizi 100 TL’lik makinalar durumuna düşürebilir. Bas-cek özelligi Nikon için olmamasi gerekli diye düşünüyorum.

   Keskinlik ile ilgili Nikon’un sayfasi: http://imaging.nikon.com/lineup/microsite/picturecontrol/adjustment/sharpening.htm

   • Cafer

    Çok teşekkür ederim Emre bey. Önerilerinizden yararlanacağımdan şüpheniz olmasın:)

 • Yiğit

  bişey soracağım nikon 90 la hiçbirşey kullanmadan siyahbeyaz fotoğraf çekip sadece kırmızı renkilerin kırmızı olması sağlanabiliyormu ?

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Yiğit bey merhabalar,
   Nikon D90 ile siyah / beyaz çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz fakat kırmızı renk baskınlıgını Photoshop yazılımı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Renkli çekimlerdeki kırmızı renk tonlugunu baskın hale getirebilirsiniz. Onun için MENU > Retouch Menu > Filter Effects > Red Intensifier seçenegi ile kırmızı renk baskınlıgını çekilmiş fotoğraflarda uygulayabilirsiniz. Siyah beyaz çekim ise MENU > Shooting Menu > Set Picture Control > Monochrome secenegi ile de siyah beyaz çekimleri gerçekleştirebilirsiniz.

   Nasil yapilacağini detaylı anlatım için aşagidaki siteyi ziyaret edebilirsiniz.
   http://www.webdersleri.com/sayfa.asp?id=723

 • marafingo

  Merhaba sizlere bir sorum olacak, makinemin üst ekranında sağ alt köşede geriye çekmem için kalan fotoğraf  yeri 400 küsür iken şimdi birden 686 ya yükseldi ve nota işareti çıkıyor. bu ne demek ve nasıl düzeltilir bileniniz varsa lütfen yardım etsin??

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba, En bsait olarak farketmeden fotoğraf çekim ayarlarınızdan fotoğraf kalitesini düşürmüş olabilirsiniz ve böylelikle kalite düştügü için kalan çekim sayısı yüklemiştir. Nota işaretini tam olarak açabilir misiniz? Çünkü “nota” işaretinin anlami fotoğraf çekim esnasindaki netlik ayarı oluştugu zaman size bilgi vermesi amaclidir. Bip sesini kapatmak isterseniz

   Menü > Custom setting menü > Shooting/display > Beep yoluyla kapatabilirsiniz. Ayarlarınızı yeniden gözden gecirin eğer olmaz ise sadece sistem ayarlarını olacak şekilde fabrika ayarlarına getirebirisiniz ama bu bir problem yaratacagini ve oldugunu düşünmüyorum.

 • Cheriff1986

  nikon d 70 s makinamda menü resete basıp formatladım yanlışlıkla şuan fotograf çekemiyorum neden acaba?

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba @8e1418553832e750e66e4983a6c24cc8:disqus ; Yanlışlıkla formatlamış oldugunuz makinanızın ayarlarında değişiklik olmuş olabilir, fotoğraf çekememe sorunu ise lensin netlik ayarının tam yapilanmamiş yada eksiklik olmasindan kaynaklanabilir. Ekranda herhangi bir simge yada yazi metni yer aliyor mu çekim esnasinda? Yada “bip” sesi geliyor mu?

   • drege

    merhaba,anlatım için teşekkürler.bneim bir sorunum var.klavuzda gösterilen herşeyi yapıyorum ancak makinem seri çekim yapmıyor.makineyi yeni aldım 2. el.herhangi bir arızası olabilir mi?

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Merhaba @8097d7320fc22a4a96b7e9cbedc5bb5b:disqus ; Öncelikle makineniz hayırlı olsun.
     Nikon D90 seri çekiminde saniyede 4 kare çekme özelligi vardir ama fotoğrafın pozlama değerlerinin de uygun olmasi gerekmektedir. Seri çekim için ışık faktörü çok önemlidir, mesela gece yada ışıgın yetersiz oldugu yerlerde çekimleri gerçekleştiremezsiniz. Makinanizin üst ekraninda yer alan L, H değerleri H yapmanız ve Focus (odak) manuel kullanmaniz gerekiyor. Menude yer alan 2FPS~ değerini 4 FPS seçenegini aktif hale getirdikten sonra saniyede 4 kareye kadar çekim gerçekleştirebilirsiniz ama ışık yeterli ise..
     Bunlar sadece hesaplı çekimler diyebiliriz, başka alternatif yol ise poz süresi ile çekim; fotoğraflarınızı 1/500
     perde hızında çekersiniz ama çektiğiniz simsiyah bir kareden başka bir
     şey olmaz. Bu ayarlardan sonra makinaniz hala yeteri kadar hızlı değil ve karelerin yetersiz olduğunu düşünüyor iseniz problem olabilir ama dedigim gibi ışık olmadan seri çekim maalesef gerçekleşmez. Tekrardan hayırlı olmasi dileğimle, her türlü sorunuzu lütfen çekinmeden iletin.

 • Cafer KILIÇSOY

  Emre bey tekrar merhabalar. DSLR makinelerde video çekimi hakkında ne düşünüyorsunuz. Birkaç yerde video çekiminin sensöre zararı olduğunu okumuştum. Nikon D90’la çekinmeden, gönül rahatlığıyla video çekebilirmiyiz?

  Teşekkür ederim :)

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhabalar Cafer bey, sizi yeniden görmek inanın çok güzel:)
   Bildiginiz gibi ilk DSLR makinelerde video kaydını Nikon D90 ile yaşadık ve ilk olmasindan kaynaklı bir takım özellik/sistem eksikligi olabiliyor, mesela kayit esnasinda otomatik netlik yerine elle netlik yapmak zorundayiz. DSLR Makineler video destegi satışlara şekil kazandirmak amacli yapildi ve DSLR makine ile video kaydı yapmak tamamen sensöre verilen zarar, sensörün fazla ısınmasindan kaynaklanan teknik problemlerle meydana gelen arıza zincirine yol acıyor. Nikon firmasida bunun ilk olmasindan ve ileri zamanlarda teknik servislerinde D90’larin video nedeni ile sırada yer aldıgını görmek istemedigi için 720p kalitesini sanırım 5 dakika gibi sürelendirdi. Ne kadar görüntü kalitesi düşerse o kadar sensör az ısınacağindan zarar görme durumu o seviyede düşücektir. Cafer bey eğer kısa film tarzında videolar düşünüyor iseniz Nikon D90’nınız ile çekmeniz pek hoş olmayacağini düşünüyorum:) Arada video gerektiren çok güzel anılar olursa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz elbette.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Not: Biraz uzun yazmışım galiba:)

   • Cafer KILIÇSOY

    Estağfurullah, ne uzunu,:) büyük bir zevkle okuyoruz.

    Aslında bende sizin gibi düşünüyordum. Bir arkadaşımla bu konu hakkında epey bir tartışınca bilir kişi olarak size sorma gereği hissettim. Çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için. Aslında sizde takdir edersiniz ki günümüzde DSLR makineler fotoğraf çekmek için üretiliyor. Video özelliğinin eklenmesi sanırım pazardan biraz daha fazla pay kapabilmek için olsa gerek:) Bu da insanların ilgisini çekiyor:) Bu zamana kadar makinemin video özelliğini kullanmadım, bundan sonra da düşünmüyorum:) Sevgilerle:)

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Teşekkür ederim, aslında videoların temelinde fotoğraf kareleri vardir bildiginiz gibi fakat bakış acıları farklı:) Tekrar görüşmek dileğile:) Saygilarımla.

 • deniz denis

  selam. öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum…
  benim sorum şu olacak. çektiğimiz resimlerin direk notebook yada tab a geçmesini sağlamak için ne yapmamız gerekiyor. kablosuz fakat… örneği bu videoda görebilirsiniz. http://www.youtube.com/watch?v=2zNB56chXUA

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhabalar @google-74c28469bfddc91ef71927d42f1fbac5:disqus , Rica ederim. Fotoğrafların PC yada diğer cihazlara orjinal formati ile aktarmak için Nikon tarafından geliştirilmiş birçok  aktarim cihazi bulabilirsiniz, kablosuz aktarimlarda Nikon’un WT-1a’ dan 4a kadar seçenekleri mevcut. Dilerseniz Nikon WT-4A kablosuz veri aktarma cihazını aşagida sundugum link üzerinden inceleyebiirsiniz. Fiyatları maalesef biraz yüksek olabiliyor bu tip cihazların ama fiyat alternatifi oldukca bol.

   http://www.nikonusa.com/Nikon-Products/Product/Wireless/25365/WT-4A-Wireless-Transmitter.html

 • deniz denis

  slm. öncelikle çalışmanızdan dolayı teşekkürler.
  benim merak ettiğim bir konu var… d90 da çektiğimiz resmin kablo olmadan direk notebooka yada tab a direk aktarılması nasıl sağlanır. örnek bi video var burda http://www.youtube.com/watch?v=2zNB56chXUA

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   @google-74c28469bfddc91ef71927d42f1fbac5:disqus , yukaridaki sorunuza yanıt verdim, sanırım farketmediniz.

 • Mehmet Ali Ege

  Tebrik ve teşekkür ederiz arkadaşım…

 • Ahmet

  Selamun aleykum Merhaba:

  D90 için; vizör içinden görünen enstantane ve diyafram değer göstergesinde her hangi bir görüntü yok bu göstergeyi açmanın bir yolu var mı?

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

    A.S Ahmet bey,
   Vizör panelinde çekim ayarlarinin bilgisi yok ise teknik bir arıza meydana gelmiş olabilir, çünkü mod ne olursa olsun en azından bir bilgi sunmasi gereklidir. Dilerseniz teknik servise bu durum hakkında başvurabilirsiniz.

   • Ahmet

    Teşekkür ediyorum.
    Teknik servis ile görüşüp durumdan bahsettim servise götürmemi istediler. Servis sonrası sorunu ve çözümünü öürendiğim kadarıyla paylaşmaya çalışırım.

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Umarım büyük problem yaşatmaz, çözüm hakkında geri dönebilme düşüncenizden dolayi ben teşekkür ederim.

 • Zeren Kemin

  merhaba ben türkçe kullanım klavuzunu indirmek için üye olmaya çalıştım ama hata veriyor çünkü adınızı ve soyadınızı doğru yazın diyor iyide zaten doğru yazıyorum ama yinede olmuyor başka türlü nasıl indirebilirim klavuzu?

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba, Eposta adresiniz ile üyeliginiz zaten mevcut. Üyelik esnasinda kaydınız başarılı şekilde sisteme geçmiş, fakat giriş (login) yapmamışsınız, kayıt oldugunuz an ayrıca eposta adresinize size ait bilgilerin kopyasi gönderilmiş. Kullanıcı adınız ve şifreniz ile aşagidaki sayfadan giriş gerçekleştirebilirsiniz.

   http://www.emresaracoglu.com/login?lang=tr

 • Fotografmeraki

  acıklamalar için tsk ederiz Emre bey

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Ben teşekkür ederim. Saygılarımla.

 • Vermesem

  dostum çok teşekkür ederim..Çok faydalı bilgiler paylaşmışsın.. Sayende elimizdeki makinanın dijital makinalardan farkını,prof luğun kokusunu çektiğimiz fotolarla anlıyacağız.Çekeceğim her karem için teşekkürler

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Ziyaretiniz ve güzel yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim, herhangi bir problem yaşarsanız ve öneri almak isterseniz lütfen yazınız, Saygılarımla

   • Enisdulger

    emre bey kardeşim sana öncelikle cok tesekkur ederım sundugun bu hızmet süper…
    fotografcılıga merakım var ama baslamak ıcın acaba bıraz zor makınadan mı basladım bılemıyorum? evet ben de bir d90 sahıbıyım ama en cok hangı modları tercıh etmelıyım ve nerede nasıl ayar yapacam ınan bılmıyorum tamam yukarıda oldukca guzel anlatmıssın ama ne bılım işte ama bu işi coook ıstıyorum ve cok ısteklıyım tabı senın gıbı degerlı bırının tavsıyelerı benım ıcın onemlı bır ısık olacak gorusmek uzere…

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Merhaba,

     Modlar arasında kararını veremeyen yada kısmen ayarlarla fotoğraf çekimini gerçekleştirmek isteyenler P modu kullanırlar ama P modu “otomatik programlanmış” mod ve makinenin bir takım ayarlar sonucunda size sundugu degerler ışıgında çekimi gerçekleştirirsiniz. Bu bazen doğru sonuclanmayabilir o nedenle P modunu her daim kullanmanızı önermiyorum.

     Duruma göre A
     yada S modu kullanmanız doğru olacaktır, durumuna göre derken alan
     derinliğini değiştirmeniz gerektiğinde A moduna geçin sonsuz alan
     derinliği için diyaframı düşürün, sığ alan derinliği için ise diyaframı
     açmanızı öneririm. Eğer yeterli ışık varsa ve siz “anı yakalamak” istiyorsanız S
     moduna geçin ve pozlama süresini kısaltın. P Modu ortaya karışık bir
     mod diyebiliriz tam istediğinizi çoğu zaman vermez. A ve S modlarını da
     kullanamayacaksanız eğer Portrait ve Landscape modlarına geçin en azından P
     modundan iyidir. Aslında önerim “M” modu fakat ilk başta M modu biraz agir gelebilir ama yavaş yavaş M modunda fotoğraf çekim denemeleriniz ile kendinizi daha hızlı geliştirebilirsiniz.

     Sanırım biraz uzun ve karşık oldu, lütfen aklınıza takılan kısımlari iletin. Unutmadan fotoğraf çekimlerinizde “ACTIVE D-LIGHTING” modunu aktif bırakmanızı öneririm; bu mod fotoğraf karesinin gölge olan veya karanlık kalan kısımlarının detaylarını korumaya yardımcı olan özellidir (RAW Formatında çekilenler daha net sonuclar verir.)

     • Enisdulger

      emre bey  yavas yavas öğrenecez galiba ama biraz zor olacak aklıma takıldıkca goruslerınızı almayı dusunuyorum sımdıden tesekkur ederım…tekrar gorusmek uzere…

     • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

      Ben teşekkür ederim Enis bey. Tekrar görüşmek üzere, iyi akşamlar.

 • Mkahya53

  süper olmuş, yoldan geçen adam bile anlayacak şekilde elinize ve emeğinize sağlık

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

    Teşekkür ederim.

 • kazım ağan

  çok güzel bir anlatım teşekürler

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

    Yararı oluyorsa ne mutlu, ben teşekkür ederim.

   • Derya

    Emre Bey emeğinize sağlık. Ben sayfanızı inceledim ama nasıl video çekileceğine dair yazıyla karşılaşmadım. Makine ile verilen hızlı kullanma kılavuzunda da yok :( Nasıl video çekebiliriz? adım adım yazabilirseniz?

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Merhaba Derya hanım,

     Nikon D90 ile video kaydı için, makinenizin arka yüzünde “Lv” adı altında bir tuş var, bu tuşa basarak vizörde yer alan görüntüyü LCD ekrana verir – daha sonra görüntüyü ekranda gördügünüz andan itibaren video kaydını dilediğiniz zaman gerçekleleştirebilirsiniz, bunun için ‘Lv’ tuşunun altında yönlendirme tuş takımı bulunuyor ve tam ortasinda “OK” tuşu bulunur, tuşa bir kere basın ve video kaydini başladin, aynı tuş ile video kaydını durdurabilirsiniz, video kaydı esnasinda LCD ekranda “REC” yazmaktadir. Unutmadan video çözünürlügü için ayarlardan video çözünürlügüne erişebilir ve HD çekmek için 720p getirmeniz gerekebilir.
     Mutlu günler dilerim

 • Athenaa

  mükemmeş bir açıklama emeginiz için teşekkürler

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Ben teşekkür ederim, umarım kısmen de olsa sorularına yardımcı olur.

 • serap

  emre bey merhaba ben şunu sormak istiyorum. Mesala iki kişinin fotoğrafını çekmek istiyorum fakat ikisiniide netlemek istiyorum nasıl netleyebilirim .teşekkür ederim .

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba Serap hanım,
   Sorunuzu biraz daha net tutsaydınız daha fazla yardımcı olmak isterdim, makine üzerinde 11 odak sistemi mevcut ve vizörden baktıgınız cervede 11 nokta görmeniz gerekir, bu 11 noktanin hepsi netleme değerini belirtir, çekmek istediginiz iki kişinin netlik değerleri aynı olur, bu değerin oluşmasi için iki kişinin yan-yana olmasi bu değerin oluşmasini sağlar. Bir kişi, diğer kişiye göre biraz uzak duruyor ise “Focus” (odak) ile ilgisi vardir ve bunun için kucuk halkayi kullanabilirsiniz (AF Modu kapali durumda olmasi gerekir) Sorunuz hakkında biraz daha bilgi verirseniz eğer doğru şekilde yanıtlamak isterim.

 • Mavifish

  Emeğinize sağlık teşekkür ederim….

  • Enerdogdas

   Emre bey,
   iphone un D90 için kullanılan uzaktan kumanda programının hazırlanışı ve kullanışı hakkında bilgi verebilirmisiniz.

   • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

    Merhaba Ener bey, iPhone uygulamasi hakkında detaylı bir bilgiye sahip değil maalesef. Sadece uygulamanın var olduguna dair bilgilendirme yapmak istedigim için makalede yer vermiş bulunuyorum.

    • Enerdogdas

     teşekkür ediyorum.

     • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

       Yardımcı olabilseydim ama.. Ben teşekkür ederim.

     • Ibrahimavkan62

      Emre bey öncelikle bu anlaşılır kullanım acıklamasıyla ilgili size teşekkür ederim.ben d90 ve 18-105 lens ile aldığım makinayla yeni cekimlere başladım.gece ay resmini cekmek istedim fakat otomatik fokus olmadı ve denklansor basmadı.sadece tam otomatik modda cekim yapabildim a ve m modlarında fokuslama olmuyor.bazen gündüzleyinda cok uzaktaki bir noktaya fokus yapamıyor ve cekmiyor bu normalmi aydınlatırsanız memnun olurum.teşekkürler

     • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

      Merhaba İbrahim bey,
      Nikon D90 Makineniz hayırlı olsun. Makinenin bazı çekimler esnasinda çekimi gerçekleşmemesinin nedeni lens kaynaklıdır. D90 ile birlikte gelen 18-105 lens bazen yeterli olamamakla birlikte bu durumlarla karşılaşlıyor. Dün gerçekleştirmek istediginiz çekimi Manuel (M) motunda ve lens moturunu (lens üzerinde yer alan A/M – Netlemeyi kucuk halka ile kendiniz yapmalısınız) M moduna getiriniz ve ışık yetersiz yada daha renkli kare yaratmak isterseniz poz süresini uzatmaniz gerekmektedir. Diyafram ayarı 10-15 arasında ayarlamanız, ISO değerini ise duruma göre en düşük değere getiriniz. Lütfen unutmayın, tripot kullanımı çok önemlidir.

      Not: Poz süresini minumum 15 saniye yaptıgınız takdirde hem ışık toplamış hem de hoş fotoğraf karesi yaratmış olabilirsiniz.

      İkinci lens satın almayı planıyorsanız eğer daha uzun lensleri tercih edebilmeniz bu tip çekimlerde size yardımcı olacaktir.

      Lütfen makine ile her türlü sorunuzu yazınız, elimden geldigince yardımcı olmaya çalışacağim. Saygılarımla.

     • Ibrahimavkan62

      Emre Bey,İlginiz ve Verdiğniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

     • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

      İlginiz için ben teşekkür ederim, şu an ay çok güzel görünüyor ve birkaç çekim yapacağim, dilerseniz siz de çekim yapmak isterseniz tam zamanı diyebilirim :) Saygılarımla, iyi geceler

 • Yunusemrecavusoglu

  çok güzel bi anlatım fakat görsel olarak bazı metodları cameraya çekip youtube gibi sitelerde yayınlasanız çok ii olur. mesela hdr nasıl yapılabilir gibi..

 • (shs)

  Üç kelimeyle söylüyorum: “Tek kelimeyle harika.” 

  Çok teşekkür ederim Emre Bey. Bir tanıtım nasıl mükemmel olabilir? İşte cevap burada. Sizinle tanışmak isterim…

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba, ziyaretiniz için asıl ben teşekkür ederim. Elbette, dilediğiniz zaman eposta gönderebilirisiniz. Saygılarımla.

 • Hasan Sevinç

  Emeğinize sağlık.Gayet anlaşılır bir dil ile yazılmış yeni kullanıcılar için yeterince aydınlatıcı bilgilere sahip.

 • Toprak Gokmen

  Merhaba Emre Bey 

  Nikon D90 kullanıyorum ancak bugün deklanşöre bastığımda odaklama yaparken garip sesler çıkarttı tam odaklama yapmadı ayrıca ekranda karıncalanma oldu sorunun ne olduğunu anlayamadım konu hakkında yardımınızı rica ederim :(

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba,

   Belirtmiş olduğunuz garip sesin merkezi lens olduğunu düşünüyorum, son zamanlarda lens fiziki darbe almış ise merceklerden bir tanesi yerinden oynamış ve hareket sensörüne dokunuyor olabilir. Ekranınızdaki karıncalanma ise sensörden kaynaklamiş olabileceğini düşünüyorum. Eğer ikinci bir lens sahibi iseniz yada farklı bir lens kullanma şansınız var ise lütfen farklı bir lensi deneyiniz, tahminime göre lens kaynaklı bir problem yaşiyorsunuz.

   • Toprak Gokmen

    Emre Bey
     
    Yardımız için teşekkür ederim.iyi akşamlar.

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Problemi çözdügünüzde ve blogu tekrar ziyaret ederseniz, problemin kaynagini belirtirseniz diğer insanlara yardımcı olabilir düşüncesindeyim. Ziyaretiniz için teşekkür ederim iyi akşamlar.

 • mustafa taşkın

  Açıklamalar için teşekkür ederim.. Benim sorunum ;
  1. Kart formatlanmıyor,
  2. Fabrika ayarlarına geri dönülemiyor
  3. Kapalıyken bellek kartı erişim lambası sürekli yanıp sönüyor.
  Bu sorunlar birden bire oluştu, yazılımla ilgili bir konumu acaba?
  Teşekkür ederim.

  • Metinalp

   bilgisayardan format atın sorununuz çözülecektir seçenekli gelirse fat32 yapın

 • Koral

  Elinize sağlık.

 • Bahri Baran

  mrb emre bey benim sorunum  60mm micro lens kulaniyorum kardesim cihazi kurcalamis simdi netleme sorunu yasiyorum bir turlu cekmiyor surekli netleme yapmaya calisyor cihaz yardimci olursaniz sevinirim

  • fgdfg

   lensi sök tekrar oturacak şekilde tak

 • Gülşah

  slm merhaba;
  iki gün önce bnmde bi d90 nım oldu artık. verdiğin bilgiler sayesinde umarım çok güzel fotolar yakalayacağımı düşünüyorum yaşadığım yerde buna çok müsait. şimdiden çok tşk ederim emeğine sağlık…

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba Gülşah hanım,
   Rica ederim, ziyaretiniz için ben teşekkür ederim, ayrıca Nikon D90 hayırlı olmasi dileğiyle,
   Mutlu günler.

 • http://www.facebook.com/emrah.guzel.77 Emrah Güzel

  merhaba ISO ayarlarında auto seçeneğini aktifleştiremiorum bu seçenek mevcut ayarla mğümkün değildir diyor sebebi ne olabilir yardım edebilirseniz çok mutlu olurum

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba Emrah bey,

   ISO Ayarını bazı mod seçeneklerinde değiştirmek mümkün değildir, ilgili mod ayarlarını makine otomatik olarak belirtmektedir fakat makine üzerindeki çogu mod özelliginde ISO ayarı serbest bırakılmakta olup, değiştirebilrisiniz. Ekstadan flash yada fotoğraf ölçüm cihazı kullanıyor iseniz otomatik olarak bu görevi diğer cihazlar kontrol ediyordur. Makinenizin şu an hangi ayarda oldugunu belirtebilir misiniz?

 • tropper

  Selam Emre bey. bunca faydalı bilgiyi gördükçe fotoğraf çekme isteğim iyice kabardı. Gerçekten teşekkür ederim. Benim ufak bir sorunum var D90 ile ilgili: fotoğraf çektiğimde ve fotoğrafları görmek istediğimde ekrana çıkan KUM SAATİ gerçekten can sıkıcı. Özellikle fotoğrafları görmek istediğimde bazan bir çay içme süresi kadar beklemem gerekiyor ve bu da inanın hevesimi kırıyor. Bunun sebebinin ne olduğunu açıklama şansınız varsa eğer çok memnun olurum. Teşekkürler. ismail

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba İsmail bey,

   Yararını hissediyorsanız ne mutlu, fotoğraf çekimlerinizden sonra çekilen fotoğraflari görebilmek için makineniz hafıza kartı ile anlık çalışıyor bildiginiz gibi, ve fotoğrafın yüklenmesi geç sürüyor ise genellikle hafıza kartından kaynaklı bir problem olmaktadir. Dilerseniz hafıza kartınızdaki tüm fotoğraflari/videolari bilgisayarınıza aktarın ve “Bilgisayarım” kısmından hafıza kartınızı formatlayın, bu işlemi makine üzerinde gerçekleştirebilirsiniz fakat bilgisayar formatlamasi daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Bu işlem kısmen de olsa yararlı olacaktir, eğer bekleme yine uzun sürüyor ise farklı bir hafıza kartı ile denemenizde fayda var. Umarım yardımcı olabilirim.

 • erhan

  Hocam çok sağol

 • Ercihan

  Emre Bey iyi günler.D90 çok özellikli profesyonel bir makine.Detay bilgileri çok fazla.Benim gibi amatör insanların yapabileceği olması gerekli ayarları bir liste olarak yayınlamanız mümkün mü?Fazla tecrübesi olmayan kullanıcılar en iyi hangi ayarlarla makineden en iyi verimi alabilirler?konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.Selamlar….

 • simge

  mrb emre bey. size bir sorum olacaktı. 2-3 ay önce nikon d-90 fotoğraf makinası aldım. aldığımdan beri shutter sayısını artırdığımı bildiğim halde hep manuel modda çekmeye çalıştım akşam florasan lamba yada normal lamba ışık altında flashsız enstanteneyi 50-125 arası denedim f değerini sonuna kadar düşürdüm ama iso yu auto yapmadıkça aydınlık resimler çekemıyorum isoyu auto yaptığımda da netlik daha bozuk oluyor sanki. flashsız aydınlık ve net çekimler yapmam mümkün mü ? özellikle akşam çekimleri için. bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. kullandığım objektif 18-105 bu arada. ii gunler diliyorum. yanıtınız için şimdiden teşekkürler

 • ibrahim

  Merhaba Emre Bey.sizi beyaz ayarındaki pre ile ilgili olarak rahatsız ediyorum bu ayarı denemek için tarif ettiğniz şekilde beyz kağıt uzerinde yaptım gd yazısı cıktı.bu ayarın diğer beyaz ayarlarna bir etkisi ve bir bağlantısı varmı d0-.d1-d2- d3-d4 gibi rakamlar var bunlar neyi ifade ediyor.birde günbatımı cekimlerinde renklerin daha koyu (özellikle kırmızı ve tonlarnın)olması için hangi ayarları denemeliyim..teşekkürler.

 • cansu

  ben fabrika ayarlarına geri dönmek ıstıyorum fakat bunu bır turlu beceremıyorum

 • acep

  ya benim lcd ekranda grafik çıkıyor onu nasıl yok edebilirim neden çıkıyor?? acil cevapp

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Grafik derken tam olarak neyden bahsediyorsunuz? acil cevap

 • http://www.facebook.com/ben.gecesurucusu Ben Gecesurucusu

  merhaba, d90 türkçe kullanım klavuzu linkinde problem mi var, dosya mı kayıp belli değil. bi kontrol ederseniz iyi olur.

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Herhangi bir problem söz konusu değil, bazi tarayicilar kullanıcıya sormadan direkt dosyayi kabul ediyor ve “İndirilenler” dosyasinda saklamaktadir. Dilerseniz bilgisayarınızın dosyalarini kontrol edebilrisiniz.

 • burak

  mrb emre bey bende nıkon d90 aldım 2 el olara bazı özelliklerine erişim yapamıyorum örn:set picture control menüsü ve retouch menüye erişim yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 • gewel12

  öncelikle merhaba emre bey d90 aldım daha açmadım ilkler önemli mesela ilk şarj edilmesi ilk lensi takma olsun başka ne gibi ilkler ve başlangıçlar vardır bi makinede

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba,
   Makineniz hayırlı olsun, bu tür makinelerin için de gelen bataryalar Lion bataryalar olup ilk şarj süresi gibi bir takım beklemeye ihtiyaç duyulmamaktadir. Ama içinizin rahat etmesini isiyorsanız 8 saatlik bir şarj bekleme süresini gerçekleştirebilirsiniz ama böyle birşeye gerek yok. Bu bataryalar fabrikada birçok testten geçirilip sizlere ulaştiriliyor.

   Lens konumlandirma ise lensin sağ tarafinda bulunan lens ayirma butonu ile (Biraz kabaca bir buton) lensi makineden ayırabilirsiniz. Butona bastiginiz zaman lensi oldugu yerde hafif oynatmaniz gerekecektir.

   • gewel12

    cevap için teşekkür ederim sağolun..

    • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

     Ziyaretiniz için ben teşekkür ederim, saygılar.

 • Murat

  Emre bey merhaba
  Nikon d90 aldim ancak cok acemi biriyim :) deklansor hizi cok yavas 3saniyede bi resim cekiyor nasil hizlandirabilirim acemi birinin anlayacagi sekilde anlatabilirmisiniz simdiden tesekkurer.

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba Murat bey,
   Öncelikle Makineniz hayır olsun! Fotoğraflarinizi hangi modda çekiyorsunuz ve çekim öncesi herhangi bir değer veriyor musunuz? 3 Saniye sonrasi fotoğrafinizda beyaz renk tonu oluşuyor mu?

 • Ümit Öztürk

  Sonsuz teşekkürler,teknoloji özürlü bir jenerasyona ait olmama rağmen ,açıklamalarınızı çok rahat anladım.Nicon D 90 el kitabından hiçbir şey anlamamıştım.Benim gibi fotoğrafçılığa yeni başlayanlara tavsiyem;Her ay yeniden okumalarıdır.İyiki varsınız.

 • Buğra

  Çok teşekkürler elinize sağlık!

 • ömer

  merhaba emre bey tek bı sorum olcaktı : benenı d 90 aldım ve hep heveslendıgım bırsey var resımlerde cısımlerın rengı mısalen otoyolu cekıoruz ama sadce araçların rengını görmek ve dıger herseyı sıyah beyaz görmek ıcın ne yapmalıyım sımdıden tesekkurler

 • deniz içöz

  meraba emre bey, nikon d90 kullanıyorum video çekiminde 5 dk olan süreyi uzatamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim. ( acil )

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba,

   Nikon D90 ile video çekimlerinizi HD formatında maksimum 5 dakika çekim yapabilirsiniz, en düşük kalitede çekim ise 20 dakika sürmektedir. Bunun sebebi ise kalite yükseltikce sensörün daha hızlı şekilde ısınmasıdır.

   Ek: Mesajınıza “Acil” olarak belirtmişsiniz fakat aksılıklerden dolayi mesajınıza yeni yanıt verebildim, saygılar.

 • Muhammed ikbal doğan

  Merhaba emre bey fotoğrafçılığı 4 aydır yapıyorum bu makineden var lens olarak ise 18-105 10-24 55-300 lensler var bu işi geliştirmek istiyorum doğa kuş nesne ve makro fotoğraflar çekmek istiyorum elimdeki malzemeler yeterli mi? kuş fotoğrafı 55-300 lens ile çekilirmi?

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba Muhammed bey,

   Sahip olmuş lenslerin teknik detayları çok önemlidir. Makro çekim için lensiniz bu uygun mudur? Her iki lens aynı olabilir fakat birinin makro özelliği vardir, diğeinin ise makro özelliği yoktur hatta pek detaylı fotoğraf size sunamaz. Demek istedigim belirtmiş olduğunuz lenslerin teknik detaylarını yada lensin tam ismini verme imkanınız var mı? Örneğin; Nikkor 18-105 VR DX ED

   300 Lens ile kuş fotoğraflarini yakalayabilirsiniz. örneğin çekim hızı 1/1000 saniye – f/1.6 ve ISO değeri 160 ile güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Makinenizi bu ayarlara yakın ayarlayın ve birkaç kuş fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

   • Muhammed ikbal Doğan

    Fotoğraf makinesi ;

    body : D90 D5100

    lensler : AF-S DX NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR

    AF-S DX NIKKOR 10-24mm f/3.5-4.5G ED

    AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

    AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G ED II

    AF-S DX Micro NIKKOR 85mm f/3.5G ED VR (MAKRO)

    AKSESESUAR: tripot, her lense UV filtre geniş bir çanta. Yeterli midir ?

 • mustafa

  merhaba emre bey, nıkon d90 için tamron 17-50 vrsiz objektif aldım fakat manzara çekımlerınde netlık problemı yasıyorum ağaç çekıyorum bır tek yapragı bıle net değil sizce sorun ne olabılır?

 • Hülya gül

  İki sorum vardı, çok önemliydi benim için fazlasıyla açık, detay cevaplar buldum. Teşekkürler, Deklanjör sesiniz bol olsun.

 • nevzat gencay

  Amatörüm, elimde D90 makina var yabancı dilim yok, bilgileri hatırlayamıyorum. Gece kamera çekimleri, karanlık olduğu için çekim yapamıyorum, nasıl ayar yaparsam sıkıntısız aydınlatılmış yerlerde çekim yapabilirim.
  Nevzat Gençay

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba Nevzat bey,
   Eğer Flaş kullanıyorsanız gece çekimleriniz daha rahat ve güzel fotoğraflarin oluşmasina yardımcı olacaktir.
   Siz gece çekiminden kastınız klüp için de fotoğraf çekimi ise flaş yerine AF-S Nikkor 50mm f1.4G öneriyorum ve ihtiyaciniz olan lens budur. Bu lens ile çok hızlı çekimler yapabilirsiniz ve high ISO – 1600 veya 3200 değerleri ile güzel fotoğraflar ortaya çıkacaktır. Mesajınızda belirttiginiz ‘Amatörüm’ sözü nedeni ile pek fazla detaylı bilgi veremiyorum. Dilerseniz aşagidaki değerleri makinenize giriniz ve çekimlerini tekrarlayın.

   ISO 400
   f1.4 @ 1/60 sec.
   f3.5 @ 1/10 sec.
   f5.6 @ 1/4 sec.

   ISO 1600
   f1.4 @ 1/250 sec.
   f3.5 @ 1/40 sec.
   f5.6 @ 1/15 sec.

   “Ortalama ışık” ile gece ev ortamında çekimlerinden daha iyi olabilir. Burada önemli olan f-stop dayalı çekim hızını karşılaştırma.. Kolayca f1.4 daha düşük, ISO çok daha yüksek ve deklanşör hızı verimli olduğunu görebilirsiniz.

   Diyelim ki, uzakta bir kentin siluetinin fotoğrafini çekmek istiyorsanız, o zaman bir tripod gerekir. Bu tür çekimler için küçük kullunma kılavuzları var, “Gündüz ve Gece Çekim Kılavuzu” diye bulabilirsiniz.. Bir f-noktası f1.4 64 arasında değişir ve 1/8000 sn enstantane hızı önerilir, 25 ile 6400 ISO yelpazesine sahiptir,

   Mesafeli şehir manzarası
   ISO 100
   f4 @ 8 sn.
   f5.6 @ 15 sn.
   f8 @ 30 se.
   f11 @ 1 Min.

   Işıklandırılmış bina / çeşmeler, mum ışığında yakın çekimler
   ISO 100
   f4 @ 1 sn.
   f5.6 @ 2 sn.
   f8 @ 4 sn.
   f11 @ 8 sn.

   Peyzaj, dolunay tarafından aydınlatılmış
   ISO 100
   f4 @ 2 dk.
   f5.6 @ 4 dak.
   f8 @ 8 dk.
   f11 @ 15 dk.

   Bilgilerin alt tarafina yazilan 1 dakika, 10 saniye süreler sizin fotoğraf çekiminde kullanacağiniz pozlama süresidir. Bu pozlama süresi, makinenin ışık toplama süresidir. Örnegin 30 saniye pozlama süresi yapilmiş olan bu fotoğrafi incelenizi istiyorum.

   http://www.flickr.com/photos/drifter45h/899682567/

   Pozlama süresi önemlidir. Dilerseniz bu akşam bu bilgileri makininze giriniz ve deneme çekimlerini gerçekleştirin.

 • barıs akın

  emrah bey iyi günler D 90 kullanıcısıyım fakat gecen gün gayet normal bir şekilde resim çekerken birden bire sagdan sola doğru siyah yukardan asagı doğru yesil renkte cizgi veremeye basladı nedeni ne olabilir tesekkurler

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba Barış bey, D90 Makinenizin Grid Lines özelliği devreye girmiş olabilir, emin olmak için mekine menüsünden Grid Lines özelliğinin açık olup olmadini kontrol edebilirsiniz. Eğer çizgiler düzgün ve siz deklanşöre bastıgınız an renklenmiyor ise.. Çizgi sayisi yatay ile dikey eşit değil ise vizör ekraninda bir hasar meydana gelmiş olabilir, bu durum bazen kendiliginden bir süre sonra geçiyor yada kalıcı olarak ekranda kalıyor.

 • abdullah

  merhabalar, fabrika ayarlarından sonra ekrandaki F ile S değerleri kayboldu ve makine odaklama yapmasına rağmen çekim yapmıyor nasıl düzelte bilirim acaba ?

 • Enterprice

  ben bu iphone uygulamasını bulamadım linke tıkladığımda itunes bu bölgede kullanılamaz diyor yardımcı olabilirmisiniz

 • ilker

  hocam bu iphone uygulaması konusunda yardımcı olabilir misin paylaşımın çok yardımcı oldu çok teşekkürler

 • ayhan

  Merhaba emre d90 için verdiginiz bilgilere öncelikle teşekkür ederim.gerçekten makina adam gibi çekim yapmaya başladı fakat bir sorun var verdiginiz bu ayarlar zandedersem dış çekimler için o ayarlarla std da çekim yapamıyorum makinayı std da yeniden toparlayana kadar baya zorlandım
  bu sorunu nasıl çözerim şimdiden tşk

 • -_-

  D90’daki fotoğrafları bilgisayarıma atmak istiyorum nasıl atabilirim???

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba,
   Makineniz içindeki fotoğraf/videolari bilgisayariniza hafiza kart okuyucu yada makineniz yanında verilen USB kablo ile bilgisayariniza bağlayarak fotoğraflariniza ulaşabilirsiniz.

 • heyo

  Çok teşekkürler makbule geçti

 • esra

  Ben shootıng menusüne girip set pictur controle girip efetti degiştirmek istiyorum ama girilmiyor picture controle

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba Esra hanım, ‘Set Picture Control’ menüsüne giriş hatası mı veriyor yoksa makine herhangi bir işlem yapmadan, kilitleniyor mu? Eğer detaylı bilgilendirme yapabilirseniz, yardımcı olmaya çalışabiliriz.

 • esra

  Üzerinde şeffaflık var yazının tam beyaz degil içine girilmiyor o nasıl düzeltilir

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Merhaba Esra hanım,
   Makinenize resetleme işlemi yaparak sonuca büyük ihtimal olaşabileceğinizi düşünüyorum. Makinenizi Nikon D90 olarak varsayıyorum ve resetleme işlemi için makinenizin üst kısmının sağ tarafındaki butonlarin yanı başında yeşil renkte ikon bulunmaktadir. Yeşil renkli olan ikonlarin butonlarina “aynı” anda basarak (genellikle iki-üç saniye basılı şekilde) resetleme işlemini yapabilirsiniz. Bu uygulama sonrasi büyük ihtimal problem giderilmiş olacaktir, eğer problem hala devam ediyor ise alternatif yollara başvurmak gerekecektir. Kolaylık olmasi için basacaginiz butonlari fotoğraf ile belirtiyorum. Umarım faydasi olur.

 • esra

  yinede birsey deegişmedi

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Pİcture Control Ayarının ADL ayarı (Active D-Lighting) birbirinden bağımsız çalışır, bu OP için problem değildir. Makinenizin Auto Mode (Otomatik Mod) ayarlı iken bu seçenek çalışmayabilir. Auto Mod seçeneği aktif iken Set Picture Control devre dışı olabiliyor. Esra hanım lütfen makinenizin Auto Mod seçeneginde olmadigindan emin olunuz. Makineyi ‘M’ modunda iken Set Picture Control yeniden deneyebilirsiniz.
   Ek Bilgi: Set Picture Control seçeneğini seçmek istediginizde ekranda: “This option is not available with current settings” uyarisi veriyor mu? Eğer veriyor ise bu hatanin Türkçesi : “Mevcut ayarlar ile bu seçenek kullanılamaz” olmaktadir. Bu da yukarida bahsettigim durumdan kaynaklanmaktadir.

 • esra

  Şimdi oldu sagolun

  • http://www.emresaracoglu.com Emre Saraçoğlu

   Rica ederim, hoşcakalın.